Eczacıbaşı çalışanlarının İtalya'da yaşamını yitirdiği helikopter kazasında yeni bilgilere ulaşırken şüpheler de arttı.

33 yaşındaki pilot Corrado Levorin'in kullandığı aracın düşmesiyle ilgili soruşturma başlatılırken yaşamını yitirenler için otopsi kararı çıktı ve İtalyan yetkililer ve uzmanlar kazayı analiz etti.

Geçtiğimiz hafta İtalya’da Toskana bölgesine bağlı Lucca kentindeki Capannori Tassignano Havaalanı’ndan kalkan ve içinde 4'ü Türk 7 kişinin bulunduğu helikopter Modena civarında kaza yapmış ve maalesef Helikopterde bulunan 7 kişinin cansız bedenine önceki gün ulaşılmıştı.

Apenin Dağları'nda kayıp helikopteri arama çalışmaları sona ererken düşen helikopterde sabotaj ve kusur ihtimalleri de soruşturlmaya başlandı. İtalyan medyası ise bu olaya ve yapılan araştırmaya geniş yer ayırarak yeni bilgileri kamuoyuna aktardı.

Eczacıbaşı çalışanlarının yaşamını yitirdiği helikopter kazasında şüpheler artıyor - Son dakika dünya haberleri – Sözcü

Reggio Emilia Cumhuriyet Savcılığı kaza ile ilgili soruşturma başlatırken savcılık, kusurlu kaza ve kasten ölüm suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını da ayrıca duyurdu. Bu arada yaşamını yitirenler için de otopsi yapılmasına karar verildi.

İtalyan medyasında yer alan haberlerde helikopterin düşüş sırasında hiçbir alarmının ve uyarı sisteminin çalışmadığı da belirtildi ve bu konuda incelemelerin devam ettiği belirtilirken kara kutu ve helikopterde yapılacak incelemeler sonucunda bir karara varılabileceği belirtildi. Yetkililer gelişmiş uyarı sistemlerinin neden çalışmadığını keşfetmek için teknik incelemelerin başlatılacağını duyurmuştu.

Havacılık uzmanı ve pilot Stefano Ovi, “Kazanın sebebini bulmak için bence kazanın olduğu saatlerdeki hava durumuna bakmak çok kritik bir öneme sahip. Veriye erişebiliriz çünkü o bölgede üç hava durumu istasyonu var” derken helikopterin rotadan tamamen uzaklaştığına dikkat çekti.

Aynı zamanda dağcılık ve ilkyardım kuruluşu olan CAI’nin başkanı olan Ovi, “Helikopterin rotadan uzak olmasının sebeplerinden biri pilotun hava şartlarının daha uygun olduğu bir yer bulmaya çalışması olabilir” diyerek durumu yorumladı.

Helikopterin pilotu Corrado Levorin’in meslektaşı ve yakın arkadaşı Igor Caboni de bilinende olduğu gibi helikoptere yıldırım çarpmış olabileceği iddiasını öne sürerek “Bir anda bütün gücün gitmesi ve iletişimin kesilmesinin tek sebebi bu olabilir” dedi.

ÖLÜM SEBEBİ İLE İLGİLİ YENİ BİLGİ

Sosyal Medya Bakan Nebati'nin Burnu İle Coştu! Atilla Yeşilada Bu Defa Kendine Hakim Olamadı Dalgasını Geçti! Sosyal Medya Bakan Nebati'nin Burnu İle Coştu! Atilla Yeşilada Bu Defa Kendine Hakim Olamadı Dalgasını Geçti!

Yerel basın, kazada yaşamını yitirenlerde kısmi yanma olduğunu açıklarken, “Helikopterin düşmesi sonrasında çıkan yangın yolcular ve pilot için ölümcül olmuş olabilir. Fakat diğer olasılıklar için bütün bulguların incelenmesine devam ediliyor” dedi.

Eczacıbaşı çalışanı 4 Türk vatandaşının da bulunduğu helikopterde yaşamını yitirenlerin kimliği daha önce açıklandığı üzere, bir fuar için İtalya’da bulunan Serhat Kenar, Arif Cez, İlker Uçak, Altuğ Bülent Erbil ile birlikte ayrıca Lübnanlı Chadi Kreidy ve Tarek Tayeh ile İtalyan pilot Corrado Levorin yaşamını yitirmişti.