İtalya'dan itiraf: Türkiye'ye kaptırdık!

İtalya'nın önde gelen haber sitelerinden biri olan Inside Over, bir zamanlar ülkelerinin hakim olduğu Afrika'da Türkiye'nin artan etkinliğine dikkat çekerek, "Afrika'yı da Türkiye'ye kaptırdık." ifadesini kullandı.

Dünya 03.05.2021 - 05:36 04.05.2021 - 04:18 İlan35

İngilizce ve İtalyanca yayın yapan İtalya merkezli haber sitesi Inside Over, Ankara'nın son dönemlerde daha fazla odaklandığı Afrika'da etkinliğini iyice artırdığını vurgulayan bir makale yayınladı.

"Türkiye İtalya'dan Afrika Boynuzu'nu nasıl aldı?" başlıklı makalede Inside Over sitesi, Afrika'yı İtalya'nın Türkiye'ye nasıl kaptırdığını anlattı.

"Erdoğan liderliğinde Osmanlılar tekrar kıtadalar"

Afrika Boynuzu dışındaki ülkelerin burada yaptığı yatırımlarla Türkiye'nin yatırımlarını kıyaslayan haber sitesi Inside Over, Akdeniz'i kuşatan, Afrika Boynuzu'ndan Ümit Burnu'na, Arap limanlarından Sahel'e kadar Osmanlı'nın inşa ettiği kara kıtaya, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye'nin tekrar girdiğini vurguladı.

"Türkiye 10 yılda, 100 yıllık İtalya yatırımlarını aşındırdı"

Türkiye'nin Afrika kıtası genelindeki yatırımlarını bir bir sıralayan Inside Over, 2011 yılının Afrika için ciddi kıtlık yılı olduğunu ve Türkiye'nin 2011 yılından bu tarafa yoğun ve hayli dikkat çekici biçimde yatırım yapmaya başladığını, İtalya'nın 100 yılı aşkın zamandır yaptığı yatırımları Türkiye'nin yalnızca 10 senede aşındırmayı başarabildiğini belirtti.

Afrika Boynuzu nedir? Afrika Boynuzu neden önemli?

Afrika'nın kuzeydoğusunda Eritre, Etiyopya, Cibuti ve Somali bulunuyor ve bu bölgeye Afrika Boynuzu ismi veriliyor. Uzakdoğa ve Avrupa'yı birbirine bağlayan deniz yoluna hakimiyeti sebebiyle Afrika Boynuzu'nun stratejik, ekonomik ve siyasi değeri bulunuyor.

Bu kıymeti yüzünden bölgesel ve küresel güçler, Afrika Boynuzu'nda bulunan liman, askerî ve sivil havalimanlarını "işletmelerini almak suretiyle" ele geçirmek için birbirleriyle ciddi anlamda rekabet ediyor. Osmanlı tarihine, son yüzyıla ve son 10 seneye bakıldığında Türkiye dışındaki devletlerin Afrika Boynuzu ülkelerine refah getirme gibi bir dertlerinin bulunmadığı, Türkiye'nin ise hem Afrika'nın sömürülmesine karşı durmak, hem stratejik bölgelerin yabancı ülkelerin ellerine geçmesine mani olmak, hem de kazan-kazan ilişkisiyle Afrika Boynuzu ülkelerini kalkındırmak istediği bu ülkeler tarafından da, bu ülkeler üzerinde hakimiyet kurmak isteyen Afrika dışındaki ülkeler tarafından da kolaylıkla okunabiliyor. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@