İtalya seçimlerinde sandıktan birinci parti olarak çıkıp birçok soruya neden olan aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri lideri Giorgia Meloni, en çon Türkiye'de gündem oldu.

Ülkenin Mussolini’den sonraki ilk aşırı sağcı lideri olacak olan Giorgia Meloni için "Faşizm İtalya’ya geri döndü” yorumları geldi ve Türkiye karşıtı açıklamaları ise sosyal medyada tartışma konusu oldu.

İtalya'da dün düzenlenen genel seçimde sandıktan birinci parti çıkan aşırı sağcı İtalya'nın Kardeşleri lideri Giorgia Meloni'nin ülkenin ilk kadın başbakanı oluyor.

Neofaşist ve aşırı muhafazakar İtalya’nın Kardeşleri partisinin lideri Meloni, uzun süredir başbakanlık koltuğuna en yakın isim olarak öne çıkıyordu ki Eski Başbakan Silvio Berlusconi hükümetinde 2008-2011 yılları arasında Gençlik Bakanı olarak görev yapan Meloni'nin, seçilmesi halinde ülkenin Mussolini'den sonraki ilk aşırı sağcı lideri olacağı biliniyor.

“Faşizm İtalya'ya geri dönüyor” endişelerine yol açan Meloni, seçimlerde ilk sonuçların açıklanmasının ardından eleştirilere  “İtalyanlar ülkenin aşırı sağcı bir hükümet tarafından yönetilmesini istedikleri yönünde net bir mesaj verdi. Teşekkürler İtalya” derken akıllara Türkiye için tutumu geldi.

2020'den bu yana Avrupa Muhafazakarlar ve Reformistler Partisi'nin başkanlığını yürüten Meloni'nin, siyasete atılmadan önce gazetecilik yaptığı ve göç, kürtaj hakkı, eşcinsel evlilik gibi konularda aşırı muhafazakar görüşleri savunduğu bilinirken Avrupa genelinde aşırı sağcı partilerin ittifakı içinde de önemli bir isim olarak öne çıkıyordu.

Bakan Işıkhan’dan 'Asgari Ücret' Açıklaması: ‘’Enflasyona Ezdirmeyeceğiz’’ Bakan Işıkhan’dan 'Asgari Ücret' Açıklaması: ‘’Enflasyona Ezdirmeyeceğiz’’

Sık sık göçmen karşıtlığıyla ve İslamofobiyle suçlanan Meloni, zamanında Türkiye karşıtı açıklamaları ile de gündeme gelmişti.

Aşırı sağcı lider, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İtalya'yı ziyaret ettiği 2018'de Türkiye'nin AB'ye girmesine ve Avrupa'nın İslamlaştırılmasına karşı olduğunu ifade etmiş ve bu görüşünü Twitter’da da üzerine basa basa paylaşmıştı.

Bu arada İtalya'nın Kardeşleri partisinin geçen yıl düzenlediği “Erdoğan Türkiye’si” başlığı ile de dikkat çeken toplantıda konuşma yapan Meloni, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sert eleştiriler yönelterek “Türkiye'nin Avrupa'ya girişine kesin olarak hayır demenin vakti geldi” sözleri ile Erdoğan karşıtı olduğunun altını çizmişti.

Sonuç olarak “Erdoğan'ın siyasi İslam'ı Avrupa'ya taşıdığını” iddia eden Meloni'nin başbakan olması halinde, Türkiye'yle genel anlamda iyi ilişkilere sahip İtalya'nın bu konuda yön değişikliğine gidebileceği düşünülürken, Meloni'nin Türkiye değil Erdoğan ve islam karşıtı olduğu yorumları ile Türkiye'de de bir tartışma başlamış durumda.