Batı ülkelerinin Ukrayna’ya gönderdiği tanksavar silahları ve taarruz tüfekleri, Suriye’de ortaya çıktı...

Ukraynalı komutanlardan alım yaptığını ve silahları Suriye’nin İdlib bölgesine soktuğunu ifade eden silah tüccarı, ayrıca silahlara ücret biçerek aralarında ABD yapımı Javelin de olan tanksavar silahları için 15 bin dolar dedi.

PTT emekli kredisi başladı! 16 milyon emekliye PTT’den 80.000 TL’ye varan nakit destek PTT emekli kredisi başladı! 16 milyon emekliye PTT’den 80.000 TL’ye varan nakit destek

Aralarında ABD, İngiltere, Kanada, İsveç ve Almanya’nın da bulunduğu birçok Batı devleti, Ukrayna’ya hem savaş öncesinde hem savaş sırasında milyarlarca dolarlık silah yardımında bulunmuştu ancak perde arkası farklı çıktı.

ABD'nin, Ukrayna’ya 6 binden fazla Javelin tanksavar füzesi gönderdiği bilinirken bunun yanı sıra İsveç 10 binden fazla AT-4 tanksavar silahını, İngiltere ise 10 bin NLAW sevkiyatı yapmıştı.

Almanya’nın ve Fransa’nın yaptığı hibelerle birlikte, Ukrayna’ya yapılan tanksavar füzesi sevkiyatının sayısı 50 bini geçmişken savaşı farklı açıdan sorgulatacak bir bilgi ortaya çıktı.

Bu kadar yardıma rağmen, son bir aydır Rus güçlerinin esir aldığı Ukrayna birliklerinin teçhizatlarının yetersiz olduğu ve tanksavar silahlarının kullanımındaki azalma dikkat çekti.

3 milyar doları aşan tanksavar silahı ve mühimmatı sevkiyatına rağmen, Ukrayna ordusunun teçhizat sıkıntısı yaşaması ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin sürekli olarak Batı devletlerinden yeni silahlar istemesi, akıllara şu soruyu aslında çoktan getirmişti; “Ukrayna’ya verilen silahlar, başka yerlere mi gönderiliyor?”

Son ulaşılan bilgiye göre Ukrayna’ya verilen tanksavar silahları ve taarruz tüfekleri, Suriye’den çıktı.

Suriye’de cihatçı Heyet-Tahrir El Şam örgütünün kontrolünde bulunan İdlip bölgesinde yaşayan bir silah tüccarı, Ukrayna’dan tedarik ettiği silahları, Telegram üzerinden satışa sunması ile durum da ortaya çıktı.

Rusya’ya karşı savaşması için Ukrayna’ya hediye edilen silahları, Ukraynalı komutanlardan aldığını ifade eden İdlip’teki Suriyeli silah tüccarı, ABD yapımı Javelin için 15 bin dolar fiyat biçerken Javelin’in mühimmatı ve hedefe kilitlenebilen akıllı füze atar sistemiyle birlikte maliyeti 178 bin dolar olduğu öğrenildi.