İYİ Parti’nin Meral Akşener’in sert açıklamalarının ardından Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıkması dış basının gündeminde.

Altılı masanın Cumhurbaşkanı adayı belirleme toplantısının ardından Akşener’in masaya rest çekmesi dış basının da gündeminde. Altılı masada krize neden olan ve İYİ Parti’nin masadan kalkması olarak yorumlanan olay yabancı basında yer aldı.

Bloomberg: Çökmeye yakın

ABD’li basın kuruluşu Bloomberg konuyla ilgili yaptığı haberde, Erdoğan karşıtı ittifakın artık çökmeye yakın olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı seçimleri öncesinde aday belirleme toplantısının kritik olduğuna vurgu yapan kuruluş, haberin başlığında “Erdoğan karşıtı ittifak liderlik kavgası nedeni ile çökmeye yakın” mesajını verdi.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

Bloomberg haberinde, olay muhalefetin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı rakip gösterilecek adayın üzerinde anlaşılamaması nedeniyle kriz içinde olduğuna vurgu yapıldı. Seçimlere üç aydan kısa süre kaldığına vurgu yapılırken, Erdoğan’ın en uzun süre Cumhurbaşkanı koltuğunda oturan kişi olduğuna ve muhalefetin onu indirme şansının böylelikle engellendiğine vurgu yapıldı.

Ne olmuştu?

Altılı masa 10’un üzerinde toplantı yaptı ancak Cumhurbaşkanı adayı olacak isim konusunda mutabakat yoktu. CHP’li kurmaylar aday olarak Kılıçdaroğlu’nun ismini öne sürerken İYİ Parti ve Meral Akşener ise “kazanabilecek aday formülü” konusuna vurgu yaptı. 2 Mart’ta düzenlenen toplantıda, altılı masada İYİ Parti hariç 5 parti, Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda mutabık kaldı. Akşener’in bir gün sonra yaptığı açıklamada ise, Kılıçdaroğlu’nun adaylığına destek verilmeyeceği ifade edildi.

Akşener, İmamoğlu ve Yavaş’ı aday olarak önerdiklerini belirtti, iyi belediye başkanını göreve çağırdı. Gün içerisinde İmamoğlu Ankara’ya geldi ve geceyarısı, Mansur Yavaş ile aynı anda görevlerine devam edeceklerini, Kılıçdaroğlu’nun iradesi dışına çıkmayacaklarını belirten mesajı paylaştı. İYİ Parti’nin altılı masadan ve millet ittifakından ayrıldığı yorumları yapılsa da, Erhan Usta gibi üst düzey isimler partinin henüz ittifaktan ayrılmadığını, görüşmelerin sürdüğü mesajını paylaştı.