Nükleer felaket tehdidine karşı tüm dünya "Hazırlıklı olmalıyız" derken Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle birçok ülke iyot hapı stoklamaya ve hatta dağıtmaya başladı bile.

Son gelen haberlerde Ukrayna'da iyot tabletleri stoklandığı öğrenilirken Kiev Belediyesi'nin, radyasyon tehlikesinin ortaya çıkması durumunda kullanılmak üzere, başkent ve bölgesindeki tahliye noktalarına iyot tabletlerinin ulaştırıldığını duyurması dikkat çekmişti.

Avrupa'nın en büyük nükleer santralinin bulunduğu ve sık sık saldırıya uğrayan Zaporijya'da ve hatta tüm ülkede halka iyot tabletleri dağıtılırken başta Almanya olmak üzere bütün Avrupa ülkelerinden "iyot hapı" hazırlığının başladığı da öğrenildi.

Avrupa iyot hapı dağıtıyor biz izliyoruz

Rusya  ile Ukrayna arasında gerçekleşen savaşta son günlerde "nükleer savaş" söylentileri artmaya başlarken olası bir felaketten en çok etkilenecek ülkelerden birinin de Türkiye olacağı biliniyor.

Ancak Türkiye'nin aldığı tedbirlere dair henüz bir açıklama yok ve Türk Tabipleri Birliği Halk Sağlığı Kolu Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Ahmet Soysal, SÖZCÜ'ye olası bir nükleer felakette yapılması gerekenleri“Mümkün olduğunca hazırlıklı olmalıyız, halkı bilinçlendirmeliyiz. Vücut radyoaktif iyotu tiroid bezine depoluyor. Bu da tiroid kanserine yol açıyor. İyot tabletleri buna karşı kullanılıyor ancak tek başına koruma sağlamıyor. Eğitim ve bilgilendirmeler gerekiyor. AFAD'ın hazırlıkları olduğunu biliyoruz. Ama sadece yazılı dosya olarak duruyor” diyerek anlattı.

Almanya 190 milyon tablet stokladı

Almanya, 189.5 milyon adet iyot tableti stokladığını açıklarken, tabletlerin nükleer santrallerin 100 kilometre yakınında yaşayanların yanısıra ülke genelindeki tüm çocuklar, gençler ve hamileler için hazır tutulduğu öğrenild.

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi! Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi!

Polonya da Dağıtıma Hazır

Polonya da olası bir nükleer felakete karşı tedbir alıyor ve Milanowek kentinde, iyot tableti dağıtımı için hazırlıklar yapıldı. Hapların bulunduğu koliler, dağıtım merkezlerine ve itfaiye, sağlık kuruluşları gibi kritik noktalara dağıtıldı bile.

Türkiye'nin ise Sadece 500 bin adet hap stoğu var

Bakan Koca koronavirüse yakalandı - Son Dakika Haberleri

85 milyonluk Türkiye'de ise 500 bin iyot tableti stoğu var ve tablet eczanelerde 106 TL'ye satılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz'ın önergesini cevaplayıp, “Bakanlığımız belirli aralıklarla alınacak önlemleri saptamaktadır” dedi.

Yavuzyılmaz'ın “Son kullanma tarihleri geçen tabletlerin yerine yenileri alındı mı'' sorusu ise yanıtsız kaldı.