İzmir depreminde bilirkişi raporu tamamlandı: 22 kişi gözaltına alınacak!

İzmir'de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde yıkılan binalara ilişkin bilirkişi raporu hazırlandı. Hakkında gözaltı kararı verilen 22 kişi hesap verecek. 

Güncel 28.04.2021 - 10:36 04.05.2021 - 04:18 İlan35

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim 2020 tarihinde şiddetli bir deprem meydana gelmişti. Büyüklüğü 6,6 olarak açıklanan depremden sonra birçok binanın yıkıldığı görülmüştü. Depremden en fazla etkilenen yerler Bornova ve Bayraklı olmuştu. İzmir depreminde yaşamını yitiren kişi sayısı 117 olarak açıklanmış, yıkılan binalara ilişkin tahkikat başlatılmıştı.

Standartlara aykırı beton kullanıldı!

Söz konusu tahkikat dâhilinde Dokuz Eylül Üniversitesi'nden üç akademisyen, yıkılan binalardan örnekler aldı. Söz konusu örneklerin ayrıntılı bir şekilde analiz edildiği öğrenildi. 6,6 büyüklüğündeki depremde binaların, standartlara aykırı beton ve malzeme kullanımı ile projelendirme sırasında yapılan yanlışlar nedeniyle yıkıldığı tespit edildi. 

Gözaltı kararı verildi

İzmir'deki 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından hazırlanan bilirkişi raporunun tamamlandığı ve 22 kişiye yönelik gözaltı kararı verildiği öğrenildi. Öte yandan, "kamu personelinin görevi nedeniyle suç işlemesi" suçundan 17 kamu personeli hakkında tahkikat başlatıldığı ifade edildi. 

AFAD da rapor hazırlamıştı

AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) tarafından İzmir depremine ilişkin hazırlanan raporda, binaların ayrıntılandırma, uygulama ve dayanım bakımından yetersizlik sebebiyle toptan göçtüğü ifade edilmişti. Raporda, toptan göçmenin gerçekleştiği binaların önemli bir kısmının 1990-94 seneleri arasında tasarlandıkları kaydedilerek, söz konusu binaların yakınlarında yer alan ancak daha uygun şekilde tasarlandıkları ve yapıldıkları tespit edilen binaların hasarsız ya da az hasarlı bir şekilde kurtuldukları belirtilmişti. Ağır hasarlı binaların önemli bir bölümünde yumuşak kat etkisinin belirlendiği ifade edilen raporda, binaların giriş katlarında yer almayan ama üst katlarda bulunan dolgu duvarlar sebebiyle yumuşak kat durumunun ortaya çıktığı kaydedilmişti.

"Aşırı korozyon tespit edildi"

Raporda, deprem sırasında hasara uğrayan binaların genel olarak yetersiz beton kalitesine sahip olduğu belirtilerek, söz konusu binalarda donatı ayrıntılarının doğru olmadığına dikkat çekilmişti. Ağır hasara uğrayan binaların alt katlarında genel olarak aşırı korozyon tespit edildiği aktarılan raporda, dolgu duvarları ağır tahribata uğrayan birçok binanın bulunduğu ifade edilmişti. Raporda, binalarda çerçeve bakımdan düzensizliğin mevcut olduğu vurgulanarak, aşırı çıkmaların da tahribata neden olduğu kaydedilmişti. Aynı sitede bulunan ve aynı mimari niteliklere sahip olan bazı binaların yıkıldığı, bazılarının ise daha az hasara uğradığı belirtilen raporda, böylece işçilik ve malzeme niteliğinin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha görüldüğü aktarılmıştı.  

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@