İzmir'de kurulacak! Depremi önceden haber verecek!

İzmir'in Seferihisar ilçesi yakınlarında meydana gelen ve 114 vatandaşın ölümüne neden olan 6. 9 büyüklüğündeki depremin yaraları sarılmaya çalışılıyor.

Gündem 05.11.2020 - 16:59 04.05.2021 - 04:24 İlan35
İzmir'in Seferihisar ilçesi yakınlarında meydana gelen ve 114 vatandaşın ölümüne neden olan 6.9 büyüklüğündeki depremin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Felaketin ardından deprem erken uyarı sistemleri yeniden gündeme geldi.

Merkezi İstanbul'da olan bir şirketin, İzmir'de belli bölgelerde erken uyarı sistemi kuracağı bilgisi verildi. Şirketin Kocaeli Üniversitesi'nde erken uyarı sistemleri hakkında doktora yapan müdürü Süleyman Tunç, konuyla ilgili açıklamalar yaptı.


Sinyal hastane, tren ve doğalgaz tesisi gibi yerlere gidecek


Bir haftaya İzmir'de kurulacak 8 sensör hakkında kuruluma başlayacaklarını aktaran Tunç, depremin ardından gelecek artçıları yakalamak istediklerini vurguladı. Tunç, sinyali yakaladıktan sonra hastane, tren istasyonu ve doğal gaz tesisi gibi önemli yerlere bu sinyali göndereceklerini aktardı. Depremin kendi istasyonlarına olan mesafenin hayati derecede önemli olduğunu aktaran Tunç, bu sürenin 7-8 saniye olduğunu belirtti.

Türkiye'de fayların şehir merkezlerinden geçtiğini dile getiren Tunç, 7-8 saniyelik uyarı süresini bu nedene bağladı. Depremin vurma anında sinyal aldıklarını kaydeden Tunç, buradan da hastane ve tren gibi önemli yaşam merkezlerine gönderilecek sinyalin birçok hayat kurtaracağını söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@