Japonya’da bulunan aktif yanardağ Fuji’nin patlaması durumunda halkın tahliyesi araçlarla değil yürüyerek gerçekleştirilecek.

Japonya’da merkez hükümet ile 3 çevre eyaletin yetkililerinin yer aldığı Afet İdare Konseyi,  aktif yanardağ olan Fuji-San’ın bilinen adıyla Fuji Dağı’nın patlaması durumunda çevre bölgelerin tahliye planlarını güncelledi.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

Etekleri Yamanaşi, Şizuoka ve Kanagawa eyaletlerine uzanan aktif yanardağ Fuji-San, 3 bin 776 metre yüksekliği ile Japonya’nın en yüksek noktası olarak biliniyor. Aktif bir yanardağ olan Fuji-San en son 1707 yılında patlamış ve 16 gün boyunca da lav püskürmesi meydana gelmişti. Ayrıca yapılan inceleme ve araştırmalarda Japonya’nın en yüksek noktası olan Fuji-San’ın bugün Tokyo’nun konumlandığı bölgelerde de 4 santimetre kalınlığında volkanik kül bıraktığı da ortaya çıkarılmıştı.

Patlama öncesinde şahsi araçların kullanılmasına izin verilirken, patlamadan sonra tahliye esnasında trafik sıkışıklığının önüne geçmek için araç kullanımı yasaklandı

Son 9 yıl boyunca sürekli olarak güncellenen planın ardından Afet İdare Konseyi, merkez hükümet ve çevre 3 eyaletin yetkililerinin aldığı son olası patlama planına göre, Fuji Yanardağı’nın patlaması halinde halktan önceki planlarda yer alanın aksine, araçların yerine yürüyerek bölgeden ayrılmaları istenecek. Bu açıklama ile, Fuji yanardağının patlaması doğrultusunda lavların ilk 24 saatte ulaşacağı tahmin edilen bölgelerde yaşayan halkın, trafik sıkışıklığını engellemesi amacıyla bölgeden yaya ayrılmasının kararlaştırıldığı ifade edildi.

Kararlaştırılan güncel plana göre, olası patlama öncesi gönüllü tahliye çağrılarının yapıldığı dönemde otomobiller dahil şahsi araçların kullanılabileceği belirtilirken Afet İdare Konseyi’nin kamuoyuna yaptığı açıklamada, güvenli tahliyeye öncelik verirken, sosyal ve ekonomik faaliyetlerin de sürekliliğini önemsedikleri vurgulandı.