Dünya'yı sarsan Shinzo Abe suikastinin perdesi de aralandı. Abe saldırısının altındaki tarikat ayrıntısı ise dikkat çekti.Shinzo Abe tarikate mi mensuptu? Shinzo Abe için vur emri mi verildi? Shinzo Abe hangi dine mensuptu? Shinzo Abe hangi tarikata hizmet etti? gibi sorular da başladı.

Ayrık otu ve eğrelti otu yenmez ama çörek otu semizotu ve dereotu yenir cümlesinde TDK'nin günümüzde geçerli olan yazım Ayrık otu ve eğrelti otu yenmez ama çörek otu semizotu ve dereotu yenir cümlesinde TDK'nin günümüzde geçerli olan yazım

Japonya ile birlikte tüm Dünya'nın da şaşkınlıkla seyrettiği eski Başbakan Shinzo Abe suikastının ardından katilin soruşturması sürerken polisin, “Şüpheli, belirli bir örgüte karşı kin beslediğini ve cinayeti, Abe’nin örgütle bağlantısı olduğuna inandığı için işlediğini söyledi” açıklaması tüm dikkatleri yine bu suikaste çevirdi.

Shinzo Abe tarikate mi mensuptu? Shinzo Abe için vur emri mi verildi? Shinzo Abe hangi dine mensuptu? Shinzo Abe hangi tarikata hizmet etti? gibi sorular da başladı.

Behind the Japanese media's peculiar reaction to the murder of Shinzo Abe | The Japan Times

Japon basınının polis kayıtlarından aktardığına göre, Tetsuya Yamagami suikastı politik nedenlerden ziyade “bireysel” motivasyonla düzenlemişti ki polis, “Şüpheli, belirli bir örgüte karşı kin beslediğini ve cinayeti, Abe’nin örgütle bağlantısı olduğuna inandığı için işlediğini söyledi” açıklamasını yapınca işler değişti.

Söz konusu örgütün adı paylaşılmazken Japon medyası bunun Hıristiyanlıkla bağlantılı tartışmalı bir tarikat olduğunu açıkladı bile.

Shinzo Abe's assassination: they link the crime of the former Japanese premier to a sect - Zyri

Saldırgan ifadesinde, “ailesinin dağılmasına yol açan dini bir örgütle olan bağlantısı nedeniyle” Shinzo Abe’ye kin güttüğünü anlatmıştı ve bu ifadeler sonrası ise Hürriyet'te yer alan habere göre, Yamagami’nin ailesinin, annesinin organizasyona yaptığı bağışlar yüzünden sıkıntı çektiği iddia edildi.

Yamagami’nin başlangıçta grubun liderini hedef almayı planladığı ancak daha sonra Abe’ye odaklandığı da Japon medyasında da belirtilirken 2002-2005 yılları arasında Japon donanmasında görev alan, geçen mayısta ise bir buçuk yıldır çalıştığı fabrikadaki işini bırakan Yamagami’nin saldırı noktasından yaklaşık üç km ötedeki tek odalı dairesinde yapılan incelemede, başka ev yapımı silahların da bulunması dikkat çekti.

Organisation Shinzo Abe Linked To Caused Mother's Bankruptcy: Shooter To Cops

Bu arada polis, olayda güvenlik zaafiyeti olup olmadığına dair iç soruşturmaya da devam ederken, eski Başbakan Abe’nin cenazesi ise, dün başkent Tokyo’daki aile evine getirildi.