Jeff Bezos itiraz etti, Elon Musk'ın işi bozuldu!

Amerika Birleşik Devletleri'nin Uzay ve Havacılık Dairesi NASA ile Elon Musk'ın SpaceX'i arasında imza edilen 2,9 milyar dolar bedelli "Ay Görevi" anlaşmasının, Jeff Bezos’a ait uzay şirketinin yaptığı itiraz üzerine askıya alındığı bildirildi.

Teknoloji 03.05.2021 - 05:12 04.05.2021 - 04:18 İlan35

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA ile dünyanın en zengin ikinci iş insanı Elon Musk'ın şirketi SpaceX arasında imza edilen 2,9 milyar dolar değerindeki "Ay Görevi" anlaşmasının, dünyanın en zengin iş insanı Jeff Bezos'un uzay ve havacılık şirketi Blue Origin şirketinin itirazı üzerine askıya alındığı belirtildi. Anlaşmanın askıya alındığı bilgisi ise NASA'dan geldi.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), 2024 yılında yapılacak "Ay Görevi" konusunda Tesla'nın sahibi Elon Musk'ın uzay ve havacılık şirketi SpaceX'le 2,9 milyar dolar bedelli bir anlaşma imzalamıştı. Jeff Bezos'un bu alandaki şirketi Blue Origin, NASA-SpaceX anlaşmasına itirazda bulunmuştu.

Blue Origin itirazında, "Ay Görevi"ni içeren teklifin avantajlarının NASA tarafından değerlendirilirken büyük hatalar yapıldığı ve SpaceX'in teklifinin zorluklara küçümser tavırla yaklaştığını ileri sürmüştü. Blue Origin, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin "Ay Görevi" konusunda SpaceX'i seçerek çok büyük bir hata yaptığını savunmuştu. 

3 milyar dolarlık anlaşma askıya alındı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Jeff Bezos'un Blue Origin şirketinin itirazından sonra Elon Musk'ın SpaceX şirketi ile yaptığı 2,9 milyar dolar bedelli anlaşmayı askıya aldıklarını duyurdu.

NASA, Blue Origin şirketi tarafından Hükümet Sorumluluk Bürosu'na yapılan ve daha sonra da Dynetics tarafından desteklenen itiraz sebebiyle, anlaşmanın kapsamının tekrar değerlendirilebilmesi için durdurma kararına varıldığını bildirdi.

Hükümet Sorumluluk Bürosu tarafından anlaşma hakkında 4 Ağustos'a kadar karar alınması öngörülüyor. NASA ise, SpaceX şirketinden, Hükümet Sorumluluk Bürosu'nun araştırmasını tamamlamadan "Ay Görevi" konusunda herhangi bir iş yapmamasını istedi.

Dünyanın en zengin iş insanı Jeff Bezos'un sahibi olduğu havacılık ve uzay şirketi Blue Origin, düyanın en zengin ikinci iş insanı Elon Musk'ın sahibi olduğu havacılık ve uzay şirketi SpaceX'i "uzay araştırmalarında tekelci" olmakla suçluyor.

Dünyanın en zengin ilk iki iş insanlarına ait olan Blue Origin ve SpaceX'in ilk kavgaları da bu değil. İki şirket arasında daha önce de yetenekli bilim insanları ve çalışanlar, NASA sözleşmeleri, patentler ve fırlatma rampalarına erişim gibi konularda da sık atışmalar yaşanmıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@