Johnson, "Tam kapanma getirmek yerine cesetler yığılsın" dedi mi?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın, sonbahar aylarında koronavirüs vakalarının yeniden patlak vermesi üzerine "Tam kapanma getirmek yerine cesetlerin yığılmasını tercih ederim." dediği ileri sürüldü. 

Dünya 27.04.2021 - 16:37 04.05.2021 - 04:18 İlan35

İngiltere Başbakanı Boris Johnson hakkında her gün yeni bir iddia ortaya atılıyor. 

Johnson'ın, sonbahar aylarında koronavirüs vakalarının yeniden patlak vermesi üzerine "Tam kapanma getirmek yerine cesetlerin yığılmasını tercih ederim." dediği iddia edildi. Hakkında peş peşe ortaya atılan iddialar üzerine Johnson'ın kabine toplantısı düzenlemeye karar verdiği öğrenildi. 

İngiliz medyasında yer alan haberlere göre, ülkede sonbahar aylarında koronavirüs vakalarının patlak vermesi üzerine tam kapanma olasılığının değerlendirildiği bir toplantı düzenlendi. Johnson, söz konusu toplantı sırasında "Tam kapanma getirmek yerine cesetlerin yığılmasını tercih ederim." dedi. Söz konusu iddia basın kuruluşları tarafından tasdik edildi. 

Başbakanlık Ofisi ise bu iddiaları kabul etmedi. Basın mensuplarından biri, Johnson'a "Tam kapanma getirmek yerine cesetlerin yığılmasını ister misiniz?" diye sordu. Böyle bir şeyi asla istemediğini belirten Johnson, bu konuda daha önemli bir şeyin var olduğunu söyledi. Johnson, "Vatandaşlar, koronavirüsle mücadele kapsamında getirilen tam kapanmaların olumlu sonuçlar vermesini istiyor." diye konuştu. 

İşçi Partisi'nden Rachel Reeves, Johnson tarafından kullanılan ifadelerin midesini bulandırdığını ifade etti. 

"Ekonomiye etkisinden endişeleniyorum"

Johnson, sonbahar aylarında vaka sayılarında yaşanan artış üzerine yaptığı bir açıklamada, tam kapanmanın hem ekonomiye hem de koronavirüs dışındaki sağlık problemlerine yönelik muhtemel etkilerinin endişe verici olduğunu söylemişti. Söz konusu ülkede 2020 senesinin ilkbahar aylarında, sonbahar aylarında ve 2021 senesinin başlarında olmak üzere 3 defa tam kapanma uygulanmıştı. 

Normalleşmeye geçildi

İngiltere'de Nisan ayının ortalarında normalleşme süreci başladı. Söz konusu ülkede 12 Nisan 2021 tarihinden itibaren kütüphaneler, kuaförler, mağazalar, yüzme havuzları, spor salonları ve hayvanat bahçeleri yeniden açıldı. Barlar ve restoranların açık alanlarında yeniden masa hizmeti verilmeye başlandı. Düğünlerin maksimum 15 kişiyle düzenlenmesine izin verildi.

Aynı evde yaşayanların beraber tatil gidebileceklerine yönelik karar alındı. Uluslararası seyahat kısıtlaması ise hala sürüyor. İngiltere hükümeti, vatandaşların mümkün olduğu kadar uzaktan çalışmaları gerektiğini söylüyor. Johnson, vatandaşlardan semptom göstermeseler de sık sık koronavirüs testi yaptırmalarını istiyor. Koronavirüs testleri sağlık merkezlerinden ve eczanelerden ücretsiz olarak alınıyor. Bu testler aynı zamanda evlere de gönderilebiliyor. 

İngiltere koronavirüs tablosu

İngiltere'de şu ana kadar 4 milyon 406 bin 946 vaka tespit edildi. Söz konusu ülkede şimdiye dek koronavirüs kaynaklı 127 bin 434 can kaybı gerçekleşti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@