Kabine toplantısında tam kapanma gündemde! Tam kapanma gelecek mi?

Kabine toplantısında bugün tam kapanma uygulamasının gündeme gelmesi bekleniyor. Tam kapanma gelecek mi? Ramazan Bayramı'nda hangi önlemler alınacak? Ayrıntılar haberimizde...

Güncel 26.04.2021 - 07:51 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Kabine toplantısında bugün bir kez daha koronavirüsle mücadele konusu ele alınacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün seyrine ilişkin değerlendirmede bulunacak. Türkiye'de Ramazan ayından itibaren başlatılan kısmi kapanma uygulamasının koronavirüs tablosuna yansımaları ele alınacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan ayının ilk 2 haftasında vaka sayılarında beklenen düşüşün yaşanmaması halinde daha sert önlemlerin hayata geçirilebileceğini söylemişti. Günlük vaka sayılarının son dönemde 30 binlere düştüğü görüldü. Bu durumda tam kapanma gelecek mi? Kabine toplantısında ana gündem maddelerinden biri de tam kapanma olacak. Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından sunulan önerileri kabine mensuplarına bildirecek. 

Ramazan Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı?

Ramazan Bayramı arifesi dâhil olmak üzere 12-13-14-15-16 Mayıs günlerinde sokağa çıkma yasağının uygulanması bekleniyor. Ramazan Bayramı'nda Türkiye genelinde hareketliliğin azaltılması amacıyla sokağa çıkma yasağının geçerli olacağı tahmin ediliyor. Toplantıda bu konu da ele alınacak. 

Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri tam kapanma istiyor!

Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri, Türkiye'de sağlık sisteminin tıkanmaya başladığına dikkat çekerek, tam kapanma uygulamasının başlatılması gerektiğini düşünüyor. İki haftalık değerlendirmeden sonra hükümet tarafından daha sıkı tedbirlerin hayata geçirilmesi bekleniyor. İçişleri Bakanlığı vasıtasıyla gerçekleştirilen denetimlerin sıkılaştırılacağı tahmin ediliyor. Ceza uygulamalarına ağırlık verileceği ifade edilirken, alışveriş yapmak üzere dışarı çıktığını söyleyen vatandaşların ikamet ettikleri semtlerde bulunup bulunmadıklarının kontrol edileceği belirtiliyor. 

AVM'ler kapatılabilir!

Türkiye'de son dönemde aile içi bulaşın yanı sıra iş yerleri ve toplu taşıma araçları nedeniyle bulaşın arttığı görülüyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında esnek ve dönüşümlü mesai uygulanmasına rağmen özel sektörün böyle bir düzenlemeye geçmemesi vaka sayılarının artmasına neden oluyor.

Öte yandan, alışveriş merkezlerinin kapatılmasının da kabine toplantısında ele alınması bekleniyor. 

Aşılama kampanyası değerlendirilecek

Kabine toplantısında koronavirüse karşı yürütülen aşılama kampanyası da değerlendirilecek. Türkiye'de şu anda aşılama kampanyası kapsamında Pfizer-BioNTech ve Sinovac aşıları kullanılıyor. Rusya'da üretilen Sputnik V aşısının da yakın zamanda aşılama kampanyasında kullanılacağı tahmin ediliyor. Kabine toplantısında yerli aşıya yönelik çalışmaların da değerlendirilmesi bekleniyor. 

Türkiye'de şu ana kadar toplam yapılan aşı sayısı 21 milyon 190 bini geçti. Birinci doz uygulanan kişi sayısı 13 milyon 230 bini geçerken, ikinci doz uygulanan kişi sayısı ise 7 milyon 960 bini aştı. 

Kabine toplantısında başka hangi konular görüşülecek?

Kabine toplantısında ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ve AB (Avrupa Birliği) ile ilişkiler, Suriye, Libya, Doğu Akdeniz ve Mısır konuları görüşülecek.  ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden'ı Ermeni Olayları'nı "soykırım" olarak anmasının ardından gerginlik artarken, Türkiye'nin bu konuda yapacağı hamleler değerlendirilecek. Kuzey Irak'ta terör örgütü PKK'ya karşı düzenlenen operasyonlar bütün ayrıntılarıyla değerlendirilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda alınan kararları Ulusa Sesleniş konuşması ile duyuracak. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@