Uzun zamandır konuşulan konuya sonunda bir nokta konularak tamamen zorunluluk kararı için tarih belirlendi.

PTT, Nakit İhtiyacı Olan Vatandaşlara 10,000 TL Kredi İmkanı Sunuyor PTT, Nakit İhtiyacı Olan Vatandaşlara 10,000 TL Kredi İmkanı Sunuyor

Yaklaşık Türkiye’de bulunan 25 milyon trafik sürücüsünün 31 Aralık 2022 tarihinden sonra yeni sürücü belgesi sahip olma zorunluluğu başlayacak. Bu konuda önceden belirlenen tarihten itibaren cezalar kesilmeye başlayacak. Herkesin yeni tip ehliyete geçmesi için süreç devam ediyor. 

Yeni sürücü belgesi olmayanlara bu tarihten itibaren trafik cezası uygulanmasına başlanılacak. Bu sebep ile bir an önce yeni sürücü belgesi olmayanların başvurusu gerekmektedir. Eski belgeleri getirip yeni sürücü kimliklerinin alınması için ise son tarih 31 Aralık olarak belirlendi.

Yeni Sürücü Belgesi İçin Gerekli Belgeler

Yeni sürücü belgesi almak için 13 TL değerli kâğıt ücreti, 2 TL baz pay ücreti olmak üzere toplamda bu yıl için 15 TL talep edilecektir. Başvuru için adres bilgilerinizin MERNİS sitemine kaydedilmiş olması zorunludur.

Sürücü geliyor belgesi adı altında bir sağlık kuruluşundan alınmış sağlık belgesinin alındığı aynı tarihte başvuru şartı aranmaktadır. Son altı ayda çekilmiş biyometrik fotoğrafınız da yanınızda olmalı. Eğer sistemde kayıtlı adres dışında bir adresten sürücü belgenizi almak isterseniz bunu da başvuru sırasında bildirme zorunluluğu bulunmaktadır.
Bunları yapmadığınız taktirde idari para cezaları ile karşılaşmanız olasıdır. O yüzden önümüzdeki günleri değerlendirerek başvurunuzu yapmanız gereklidir.

Geç Kalma Durumunda Ne Yapacaksınız

Başvuru yapmakta geç kalmanız durumunda sürüş yapabilmeniz için kısa bir dönem için olanak sağlayacak bir çare vardır. Aksi taktirde cezalı duruma düşmeniz mümkün. Cezaların cebinizi yakmasına izin vermeden önlem almakta fayda olacağı kesindir.
Eğer başvuru yapar ve yeni sürücü belgeniz elinize geçmezse, geçici bir süre için Bölge Nüfus Kurulundan alacağınız bir formu kullanabilirsiniz.

Bu durumda sürüş esnasında cezaya tabi olmayacaksınız. Bölge Nüfus Kurulu 31 Aralık 2022 tarihi sonrası kullanılabilmek üzere, sürücülerin geçici kullanımı için form hazırlayıp sürücülere teslim edeceklerdir. Böylece hiçbir cezaya uğramadan bir süre, yani yeni sürücü belgeniz elinize ulaşana kadar rahat edeceksiniz. Sonrasında da yeni belgeniz ile trafiğe çıkabileceksiniz.