Koruma kararlarına karşın katledilen kadınların aileleri, önlem alınmamasından yakınırken ortaya çıkan KADES yani Kadın Acil Destek Uygulaması'nın cevabı "olay" oldu.

Türkiye'de Düşük Faizle Bankalar Tarihi Kazanç Sağlarken Dünyada İse Dev Bankalar İflas İle Karşı Karşıya Kaldı! Türkiye'de Düşük Faizle Bankalar Tarihi Kazanç Sağlarken Dünyada İse Dev Bankalar İflas İle Karşı Karşıya Kaldı!

Eşi tarafından öldürülen Aslıhan Alkılınç’ın annesi Şule Birçek'in “KADES’i çağırdığımızda bize, ‘Biz ne yapabiliriz? Evin önünde mi yatalım?’ yanıtı verdiler” demesi ile gündem olan KADES sorgulanmaya başlandı.

İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen Kadın Acil Destek Uygulaması’nın (KADES) ile ilgili, Cumhuriyet'e konuşan katledilmiş aile yakınları dikkat çeken iddialarda bulundular.

Ağustos ayında 27 kadın cinayeti işlenirken 23 kadın ise şüpheli bir şekilde ölü bulundu

Aslıhan Alkılınç, Elazığ’da 2020 yılında boşanma aşamasında olduğu Ali A. tarafından öldürülmüş ve annesi Şule Birçek ise bacağından yaranmıştı ki kızının yedi kez koruma kararı aldırdığını belirten Birçek, “Şikâyete rağmen bizimle ilgilenmiyorlardı. KADES ile güvenlik güçlerini kaç kere çağırdığım halde, ‘Biz ne yapabiliriz? Evin önünde mi yatalım?’ diyerek cevap veriyorlardı” demesi ile tüm dikkatleri KADES'e çekti.

KADES nedir? KADES uygulaması nasıl kullanılır?

19 yıl evli kaldığı Tuncay K. tarafından bir parkta 14 bıçak darbesiyle öldürülen Sema Kılıç,'ın kardeşi Rukiye Ersin ise, ablasının defalarca tehdit mesajları aldığını söyleyerek “Ablam boşanmak istediği zaman diğer ablamda kalıyordu. Bir gün Tuncay K. geldi ve biz canımız pahasına ablamızı koruduk. Hemen polisi çağırdık. O akşam ablam şikâyetçi oldu. Uzaklaştırma kararı aldı ancak koruma kararı vermediler. ‘Onlarca kadın, çocuk var hanginizi koruyalım’ şeklinde cevap verdiler” dedi.

KADES uygulaması hayat kurtarır - Batman Gap Gazetesi

Boşandığı Metin Ş. tarafından pompalı tüfekle öldürülen Berivan Altürk'ün ablası Taybet Üren de “Kardeşim eşi tarafından darb edilmişti. Bu kişi kardeşime, ‘Eğer benden şikâyetçi olmazsan seni hastaneye götürürüm’ dedi. O bahaneyle Berivan tamam diyerek hastaneye gitti. Darp raporları çıkarıldı ve iki ay uzaklaştırma verildi. Uzaklaştırmanın bitmesine iki gün kala tekrar savcılığa gittik. Hâkime bu kişinin, ‘Seni ve aileni öldüreceğim. Öldüremezsem tekerlekli sandalyeye mahkum olacak’ dediğini kanıtlarla sunduk. Hâkim bağırdı çağırdı ve ‘Sen böyle bir insandan neden daha önce boşanmadın’ dedi. Altı ay uzaklaştırma kararı çıktı. Ben ya da kardeşim emniyete haber veriyorduk. Gelip adamı alıyorlardı ancak hiç gözaltına alınmıyordu” diyerek yaşanılan sürece dikkat çekti.

Türkiye, kadınların tüm itirazlarına rağmen İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı - Evrensel

Bu arada konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ise “Eskişehir’de Ayşe Tuba Arslan boşandığı eski eşi tarafından katledildi. Hem de 23 suç duyurusunda bulunmasına rağmen, çünkü korunmadı. Adli makamlar, emniyet birimleri, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri 23 şikayetin birini bile görmedi” diyerek durumu aktarırken şöyle devam etti;

“İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede hukuksuzca çıkan tek adam rejimi kadın cinayetlerinin suç ortağıdır. Meclis’te tehdit edilen, şiddete uğrayan kadınların saldırgan ile uzlaşmaya zorlanmasını yasaklamak için kanun teklifi verdik. TBMM’de AKP ve MHP oylarıyla reddedildi”

Son Dakika... Danıştay'dan İstanbul Sözleşmesi kararı

Hatırlanan ise şu Twitter paylaşımı oldu;