Ülke sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahipleri, devletin güvencesi altına alınmaktadır. Bu kapsamda devletin bu anlayışına uygun olarak sosyal yardım modelleri geliştiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni dönemde de mevcut hizmetlerine ek olarak çeşitli yardım modelleri geliştirmeye devam ediyor.

Bu para daha önce verilmedi! Devlet desteği bağlamında 300 ve 500 TL'lik ödemeler hesaplara geçmeye başladı! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan onlarca sosyal yardım modeli, vatandaşların mağdur oldukları konu başlıklarının bir nebze olsun hafifletilmesine olanak sağlıyor. Bu kapsamda eşini kaybetmiş olan kadınlara sunulan düzenli nakit hizmeti ile anne- babasını kaybetmiş olan öksüz ve yetimlere sunulan düzenli nakit hizmeti, arama motorlarından sıklık ile sorgulanan yardım kategorileri olarak karşımıza çıkıyor. Bakanlık, en çok sorgulanan hizmetleri arasında yer alan bu iki ödeme hizmetinin ayrıntılarını kamuoyu ile paylaştı.

Gözden kaçırmayın

Bu da Oldu! Erdoğan'a Hakaret Sebebi İle Okul Basıldı! İki Öğrenci Gözaltına Alındı! Çocuklar Ne Yaptı? Bu da Oldu! Erdoğan'a Hakaret Sebebi İle Okul Basıldı! İki Öğrenci Gözaltına Alındı! Çocuklar Ne Yaptı?

Kadınlara Devlet Desteği!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerinden biri olarak karşımıza çıkan ve “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Programı” ismi ile anılan sosyal yardım modeli, kadınların maddi yetersizlik sebebi ile mağdur olmalarını engelliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın eşini kaybetmiş olan kadınlar için geliştirmiş olduğu Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Programı, ilgili grup içerisinde yer alan kadınlara 2 ayda bir nakit ödeme yapılmasını sağlıyor. Bakanlık, açıklanan enflasyon oranı ve asgari ücret zammından sonra söz konusu yardım tutarını 500 TL olarak güncelledi. Ancak bu yardımdan yararlanılabilmesi için eş hayatta iken resmi nikah kıyılmış olması gerekiyor.

Çocuklara Devlet Desteği!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan Öksüz ve Yetim Yardımı nakit hizmeti, anne babasını kaybetmiş olan çocuklara iki ayda bir 300 TL olarak ödenen bir sosyal yardım modelidir. Annenin vefat etmesi durumunda baba, babanın vefat etmesi durumunda anne, her iki ebeveynin de vefat etmesi durumunda çocuklara bakmak ile yükümlü olan kişi yardım başvurusunda bulunabilmektedir.

Devlet Desteklerine Nasıl Başvuru Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerine, Sosyal Hizmet Müdürlükleri ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile başvuru yapılabilmektedir.