2019 yılının Aralık ayında dünyada ortaya çıkan koronavirüs, 2020 yılının Mart ayında hayatımıza girdi. Mart 2020'de hayatımıza giren ve geçtiğimiz seneden beri hayatımızda olan Covid-19 ile mücadelemiz devam ediyor.

2019 yılının Aralık ayında dünyada ortaya çıkan koronavirüs, 2020 yılının Mart ayında hayatımıza girdi. Mart 2020'de hayatımıza giren ve geçtiğimiz seneden beri hayatımızda olan Covid-19 ile mücadelemiz devam ediyor. Neredeyse 1 sene olacak olsa da henüz hayat normale dönmedi. Hatta hayat normalde dönmek yerine daha fazla kısıtlamalar ve yasaklar ile zorlaşmaya başladı. Yasakların ve kısıtlamaların henüz kalkması planlanmasa da birçok kişi bu konuda çeşitli araştırmalar yapmaya başladı. Yapılan araştırmaların sonucunda henüz net bir bilgiye ulaşamaya vatandaşlara, kısıtlamalar ile ilgili yeni açıklamalar geliyor. Aralık ayında koronavirüse yakalanan kişi sayısı artmaya başladıkça ve sayı kontrol altına alınamayınca Sağlık Bakanlığı, yeni önlemler getirmeye başladı. Sağlık Bakanlığı'nın getirdiği yeni önlemler ile birlikte de pek çok yasak ve kısıtlama hayatımıza geldi. Aralık ayında mekanlar kapatıldı. Mekanlar sadece paket servis ve gel al ile hizmet vermeye başladı. Kafelerin, restoranların kapanması ile vatandaşların sosyalleşebileceği alanlar da kısıtlandı. Kafelerin restoranların kapanması ile vatandaşlar sadece mekanlardan paket almaya ve paket siparişi vermeye başladı. Mekanların kapatılmasının yanında ise okullar da neredeyse 1 senedir kapalı. Geçtiğimiz sene Mart ayında koronavirüsün ülkemizde patlak vermesiyle 2 haftalığına kapanan okullar hala açılamadı. Açılmayan okullar, eğitim ve öğretime online olarak devam etmeye başladı. İnternet üzerinden belirlenen sistemler aracılığıyla derslere giren öğrenciler, eğitim konusunda oldukça sorun yaşıyor. Yüz yüze eğitimin başlamasını isteyen öğrenciler, açıklama bekliyor. Peki, bunca kısıtlama ve yasak kalkacak mı, kalkacaksa ne zaman kalkacak ? Kafe ve restoranlar ne zaman açılacak ? Mekanlar açılıyor mu ? Yüz yüze eğitim başlayacak mı ? Koronavirüs kısıtlamaları ne zaman kalkıyor ?Yüz Yüze Eğitim Başlayacak Mı ?

Kısıtlamalar ve yasaklar ile ilgili merak edilen en önemli sorulardan biri, yüz yüze eğitimin başlayıp başlamayacağı oldu. Öğrenciler, öğretmenler ve veliler okulların yeniden açılıp açılmayacağını merak ediyor. Yüz yüze eğitim başlayacak mı ?

Yüz yüze eğitime başlayıp başlamayacağı merak edilen okullardan net bir açıklama gelmese de, son dakika haberlerine göre seyreltilmiş bir şekilde okullar açılacak. Seyreltilmiş bir şekilde başlayan eğitim ve öğretim, ikinci dönem başlıyor. Yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağı ile ilgili net bir tarih henüz verilmese de, yakında yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağı belli olacak. MEB'den gelen son dakika haberine göre, liseler seyreltilmiş olarak yüz yüze eğitime başlayacak. Bunun yanında üniversitelerde de yüz yüze eğitimin başlayacağı söyleniyor. Üniversiteler, liselere göre biraz daha farklı bir sistem uygulayacak. Üniversitelerde isteğe bağlı yüz yüze eğitim olacağı söyleniyor. Bu durumda da üniversite öğrencileri eğer isterlerse okula giderek yüz yüze eğitim görebilecek isterse de uzaktan eğitim ile online olarak eğitim ve öğretime devam edecekler.Kafe ve Restoranlar Açılacak Mı ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yapılan bilim kurulu toplantısından sonra, Sağlık Bakanı Koca mekanların açılıp açılmayacağı ile ilgili açıklamalar da bulundu. Kafe ve restoranların ne zaman açılacağının sorulması üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgının gidişatına bağlı olarak bazı yasak ve kısıtlamaların kaldırılabileceğini belirtti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Mart ayından itibaren, iller bazında vakalara göre birtakım kısıtlamaları kaldırmak gevşetmek ya da artırmak gerekebilir. Önümüzdeki birkaç hafta içinde açıklarız" ifadelerini kullandı.

Yasaklar ve Kısıtlamalar Kalkacak Mı ?

Mekanların açılıp açılmayacağının yanında en çok merak edilen konulardan biri de sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaları oldu. Sokağa çıkma yasaklarının ve kısıtlamalarının kalkıp kalkmayacağı merak ediliyor. Yasaklar ve kısıtlamalar kalkacak mı ? Hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları ve hafta sonu olan sokağa çıkma yasakları yakın zamanda kalkmayacak. Sokağa çıkma yasakları ve sokağa çıkma kısıtlamaları, salgının seyrine göre azaltılacak ancak henüz yasakların tamamen kalkması mümkün görünmüyor.