Artan koronavirüs vakaları nedeniyle Kasım ayının son günlerinde sokağa çıkma yasakları ve yüz yüze eğitime ara vermek gibi bir dizi önlem alınmıştı. Alınan tedbirlerden biri de kafe ve restoranların kapatılmasıydı. Getirilen yasağa göre bu işletmeler kapatılacak ve sadece paket servis ile gel-al uygulaması geçerli olacak şekilde açık kalacaktı. Aradan geçen aylardan sonra ücretsiz izine çıkarılan çalışanlar ile masrafları ödemekte zorlandıklarını kaydeden işletme sahipleri kafe ve restoranların açılacağı tarihi dört gözle bekliyor.


Kafe ve restoranlar yerel ölçekte açılabilir


Sektör çalışanları ile işletmecilerin zor durumunun göz önünde bulundurulması ve kafe ile restoranların baz tedbirlerle açılması isteniyor. Yeni başlatılan "Yerinde Karar" uygulamasına göre il hıfzıssıhha kurulları, değişen vaka sayılarına göre il bazında bazı kararlar alabilecek, yasakları esnetebilecek. Vaka sayılarının düşük olduğu ilçelerde bazı kısıtlamaları esnetebilecek olan kurulların, kafe ve restoranları bazı illerde yerel olarak açabileceği iddia edildi. Hem sektör çalışanlarının hem de işletmecilerin zor durumunu göz önünde tutacak olan kurullar, bazı tedbirleri ve kısıtlamaları uygulayarak kafe ve restoranları açabilir.

Kafe ve restoranlarda nasıl kısıtlamalar uygulanacak?


Gelen iddialara göre 1 Mart'tan itibaren bazı kurallar uygulanarak yasaklar gevşetilebilir. Bu kurallara göre açılacak kafe ve restoranların kapalı bölümlerine yüzde 30, açık bölümlerine ise yüzde 50 oranında müşteri kabul edilecek. Ancak müşteriler buralarda uzun süreler oturamayacak, en fazla 45 dakika kafe ve restoranlarda kalacak müşteriler bu sürenin dolmasından sonra mekanları terk edecek. Öte yandan kafe ve restoranlara gelecek müşterilerin girişte HES kodunu göstermesi gerekiyor. HES kodu incelenecek olan müşteri, karantina süresinin dolmaması ve virüs bulaşan kişilerle temaslı olduğunun görülmesi halinde içeri alınmayacak.