Kaftancıoğlu, Erdoğan'a yönelik hakaretleri nedeniyle ceza aldı!

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içerikli paylaşımları nedeniyle 56 bin TL değerinde tazminat ödeyecek. 

Güncel 29.04.2021 - 14:01 04.05.2021 - 04:18 İlan35

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, küfür ve hakaret içerikli paylaşımlarıyla sık sık gündem geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik de küfür ve hakaret içerikli paylaşımlar yapan Kaftancıoğlu tepki çekmişti. Söz konusu paylaşımlar yargıya götürülmüştü. Büyükçekmece 6'ncı Asliye Hukuk Mahkemesi'nde bugün karar duruşması gerçekleştirildi. Söz konusu duruşmada Kaftancıoğlu'nun avukatı olan Mehmet Süleyman Türker yer aldı. Erdoğan'ın avukatları olan Ümit Kudbay ve Ferah Yıldız da duruşmaya katıldı. Kudbay ve Yıldız, tüm haksız fiiller için Kaftancıoğlu hakkında tazminat kararı verilmesini istedi. 

"Onurunu zedeledi"

Erdoğan'ın avukatları tarafından dava dilekçesi mahkemeye sunulmuştu. Söz konusu dilekçede, Kaftancıoğlu'nun Twitter hesabı üzerinden Erdoğan'a yönelik yüz kızartıcı, aşağılamaya ve küçük düşürmeye yönelik söylemlerde bulunduğu ifade edilmişti. Öte yandan, Kaftancıoğlu tarafından Erdoğan'ın haysiyet, şeref ve onuruna zarar verildiği kaydedilmişti. 

Ne kadar tazminat istenmişti?

Dilekçede, Erdoğan'a yönelik iftira niteliğindeki hakaretler ile aşağılamaya yönelik söylemlerin niteliğinin göz önünde bulundurulması talep edilmişti. Kaftancıoğlu'nun Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar için 50'şer bin TL ödemesi talep edilmişti. Yani Kaftancıoğlu'nun 700 bin lira değerinde manevi tazminat ödemesi istenmişti. 

Karar verildi!

Kaftancıoğlu'nun avukatı Türker ise paylaşımlarda hakaret kastının bulunmadığını söyledi. Türker, bu nedenle davanın kabul edilmemesi yönündeki talebini iletti. Mahkeme tarafından söz konusu dava karara bağlandı. Kaftancıoğlu'nun Erdoğan'a 56 bin TL değerinde manevi tazminat ödemesine yönelik karar alındı.

Ne olmuştu? 

Erdoğan, AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kaftancıoğlu tarafından yapılan paylaşımları göstermişti. Erdoğan, vefat eden annesine yönelik çirkin küfürleri dile getirmekten utandığını söylemişti. Kaftancıoğlu'nun önceki yıllarda Erdoğan'ın annesine yönelik bir küfrü sosyal medya hesabından paylaştığı tespit edilmişti. Kaftancıoğlu'nun söz konusu paylaşımı şöyleydi:

Kaftancıoğlu, yaptığı çirkin paylaşımlarından birinde, Erdoğan tarafından "fahişeliğin" övülmesi durumunda "o... çocuğuyum" deyip ortaya çıkacak çok sayıda insanın bulunduğunu belirtmişti. Başka bir paylaşımda herkes tarafından ortak bir gün ve saat seçilmesini ve aynı anda Erdoğan'a hakaret edilmesini teklif eden Kaftancıoğlu, bu şekilde yanmış devrelerin normale dönüp dönmeyeceğini sorumuştu. 

Kaftancıoğlu, Erdoğan'a bela okumuş, kendisine yönelik tazminat davası açması durumunda "Erdoğan'ın boğazından helal bir lokma geçmiş olacağını" iddia etmişti. Erdoğan'a yönelik yeni bir slogan ortaya atan Kaftancıoğlu, bu sloganda da hakarete yer vermişti. Kaftancıoğlu'nun skandal paylaşımları tepkilere neden olmuştu.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@