Kalın'dan "soykırım" tepkisi: ABD ile sorunların çözümü daha zor olacak!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden'ın 1915 Olayları'nı "soykırım" olarak anmasına ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu ülke ile mevcut sorunların çözümünün daha zor olacağını dile getirdi. 

Güncel 26.04.2021 - 08:53 04.05.2021 - 04:18 İlan35

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden'ın 1915 Olayları için yaptığı açıklama tepkilere neden oldu. Biden, açıklamasında söz konusu olaylar için "soykırım" ifadesini kullandı. Biden'ın açıklamasına tepki gösterenlerden biri de Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın oldu. Kalın, ilerleyen dönemde ABD'ye (Amerika Birleşik Devletleri) farklı şekillerde ve farklı seviyelerde yanıt verileceğini dile getirdi. Adana'da bulunan İncirlik Üssü'nün ABD'ye (Amerika Birleşik Devletleri) kapatılıp kapatılmayacağına ilişkin iddialara cevap vermeyen Kalın, bugün gerçekleştirilecek olan kabine toplantıda Türkiye ile ABD (Amerika Birleşik Devletleri) arasındaki ilişkilerin değerlendirileceğini söyledi. 

"İlişkilerimizi tamamen etkileyecek"

Kalın, Türkiye'nin uygun gördüğü yerde ve vakitte ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) açıklamasına karşılık vermeyi sürdüreceğini dile getirdi. Biden'ın açıklamasını "talihsiz" olarak nitelendiren Kalın, iki ülke arasındaki mevcut sorunların çözümünün bundan sonra daha güç olacağını aktardı. Kalın, 1915 Olayları için yapılan açıklamanın Türkiye ile ABD (Amerika Birleşik Devletleri) arasındaki ilişkileri tamamen etkileyeceğini belirterek, söz konusu açıklamanın TBMM'de (Türkiye Büyük Millet Meclisi) ele alınacağını söyledi.

Döviz kurları olumsuz yönde etkilendi!

Reuters haber ajansında yer alan haberde, Türk Lirası'nın değer kaybettiği ifade edildi. Haberde, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gerilmesinin döviz kurlarını kötü yönde etkilediğine dikkat çekildi. Biden tarafından yapılan "soykırım" açıklamasından sonra Türk Lirası'nın yüzde 3,5'e yakın değer kaybettiği görüldü. 

Ne olmuştu?

Biden tarafından 1915 Olayları'na ilişkin yapılan açıklamada, Osmanlı Devleti döneminde "Ermeni soykırımı" yapıldığı iddia edilmişti. "Ermeni soykırımında" yaşamını yitirenlerin her sene 24 Nisan günü hatırlandığına dikkat çeken Biden, aynı zulmün yeniden gerçekleşmemesi konusunda taahhüdünü tekrarladığını ifade etmişti. Biden, Osmanlı Devleti tarafından Ermeni toplum liderleri ve Ermeni entelektüellerin 24 Nisan 1915 tarihinden tutuklandığını belirtmişti. Bu süreçte 1,5 milyon Ermeni'nin katledildiğini, sınır dışı edildiğini veya tehcir edildiğini ileri süren Biden, 1915 Olayları için "büyük felaket" ifadesini de kullanmıştı.

Biden, ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) nefretin bütün biçimlerinin yozlaştırıcı etkilerine karşı kuvvetli bir duruş sergilediğini kaydederek, 1915 Olayları'nın etkilediği çok sayıda insanın dünyanın farklı yerlerinde kendilerine yeni bir yaşam kurduklarını dile getirmişti. ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) bulunan Ermenilerin zenginlik getirdiğini aktaran Biden, Ermenilerin tarihine saygı gösterildiğini ifade etmişti. Biden, Ermenilerin acısının farkında olunduğunu belirterek, suçu birilerinin üstüne atmak amacıyla değil, aynı şeylerin bir daha meydana gelmemesi amacıyla tarihin tasdik edildiğini aktarmıştı. 

İnsan haklarına saygı gösterilen bir dünya kurmak amacıyla çaba harcadıklarına dikkat çeken Biden, bütün insanların uzlaşmasını amaçladıklarını belirtmişti. Biden, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) halkının "Ermeni soykırımının" kurbanlarına saygı duyduğunu eklemişti. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@