Kamu bankaları üzerinden ev almak isteyenler yeni kampanyaları merak ediyor. Bankalar, kendi bankalarından çekilen konut kredilerinde, belirli dönemlerde kredi ödemesi olmazsa, bu evleri satabiliyorlar. Üstelik bu evler düşük fiyatlara satılıyor. Satılan bu evlerden her vatandaş alabiliyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden bu kampanya duyurusu yapıldı. 

Kamu bankaları, icradan konut satışlarına başladılar. Kamu bankaları üzerinden gayrimenkul satış sayfalarına giderek, bu bankaların yaptıkları kampanyaları inceleyebilirsiniz. Bankalar sürekli olarak güncel yeni konut ilanlarını yayınlıyorlar. 1+1, 2+1 ve 3+1 daire almak isteyenlere 100.000 TL ve üzerinde satış yapılıyor. Tüm Türkiye'de olan bu ilanlar, İzmir'de 300.000 TL'ye 3+1 ev bulunurken, Kayseri'de 200 bin TL, Bilecik de 100.000 TL'ye kadar evler satışa çıkıyor. 

Başvuru Nasıl Yapılacak?

Bu evleri alabilmeniz için bankalara başvuruda bulunmanız ve teklif vermeniz gerekiyor. Bu evlerden hangisini alacaksanız, ihaleye gireceksiniz. İhaleye girebilmeniz içinde, Vakıfbank, alacağınız evin yüzde 5'i kadar bir bedel hesaba yatırmanızı isteyecektir. 200.000 TL olan bir evde 10.000 TL hesabınıza para yatırarak, bu ev için ihaleye gireceksiniz. İhale size kalırsa, hemen geri kalan parayı yatırarak, işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. 

Teklifleri internet üzerinden iletebileceksiniz. Özellikle bu bankalardan Vakıfbank, konut alacak kişiler için bir internet sayfası yaptı. Bu sayfa üzerinden üye olarak, başvuru bırakabiliyorsunuz. İstediğiniz şehirde, sürekli güncellenecek ilanları da bakabilirsiniz. İhale eğer size kaldıysa, banka bu ev için kredi vermez. Kredi alacak kişiler, daha önceden başka bir bankada işlem yapması gerekiyor. Çünkü banka bu işlemlerde hemen nakit ödemesini almak ister. 15 gün içinde ödeme almazsa, teklif iptal olur ve bir daha bu ev için ihaleye katılamazsınız. 

icralik-evler

İstenilen Evraklar Nedir?

Kamu bankaları üzerinden işlem yapacak olan kişiler, evrakları da banka şubelerine götürmeleri gerekiyor. Kimlik, Gelir belgesi, Esnaf olan kişilerin de muhasebeden alınacak vergi levhası ve bilanço özetleri. Bu şekilde sizlerde başvuru yapabilir ve ucuz evleri alabilirsiniz.