Kamu Bankası Salgın Nedeniyle 6 Ay Ödemesiz Dönemli Kredi Vereceğini Duyurdu!

Korona virüs salgını nedeniyle vatandaşlarımız ekonomik sıkıntılar çekiyor. Gerek özel bankalar gerekse kamu bankaları da vatandaşlarımız için yeni destek kampanyaları çıkarıyor.

Ekonomi 27.06.2021 - 00:02 27.06.2021 - 00:23 Berkay Keskin

Bir destek bankası da kamu bankası olan Ziraat Bank’tan geldi. Banka pandemi nedeniyle başvuran müşterilerine altı ay ödemesiz dönemli olmak üzere kredi vereceğini açıkladı. Kredinin detayları ise haberimizde.

Korona virüs salgını başladığından beri vatandaşlarımız ekonomik sıkıntılar yaşıyordu. Uzun süre kepenk açamayan esnaf ve iş yerlerinin yanı sıra birçok vatandaş da çalışamamıştı. Temel üretim hariç diğer sektörlerde sekteye uğradı. Hal böyle olunca vatandaşlar da kendilerine dayanak olarak gördükleri bankalara yöneldiler. Kamu bankaları bir yıl önce vatandaşlara düşük faizli kredi sunmuştu. Aylık yüzde Yüzde 0,64 oranla verilen krediler ise şu an devam etmiyor. Fakat Ziraat Bankası salgın nedeniyle vatandaşlara yeni bir kredi paketi sundu.  Faizler düşük olmasa bile bir yıl önceki kampanyalara benzer uzun dönemli bir taksit öteleme fırsatı sunulacak. Kredi almak içinse vatandaşların karşılaması gereken bazı koşullar var. Koşulları sağlayan her vatandaşımız Ziraat Bankası’na başvuru yaparak kredilerini anında alabilirler. 

Kamu bankasının kredisi salgın nedeniyle ekonomik problemler yaşayan KOBİ’lere yönelik. KOBİ’lere düşük faizli kredi vereceğini duyuran bankanın amacı salgının etkilerini en aza indirebilmek. Sunulacak kredi de KOBİ’lere altı ay ödemesiz dönem ve düşük faiz imkanlarından yararlanabilecek. Nefes Kredisi olarak adlandırılan paketin detaylarını ise banka resmî sitesinden paylaştı. Krediye başvuru koşulları neler? Kimler yararlanabilir? 

NEFES KREDİSİ NEDİR?

Banka resmî sitesinde kredi başvurusu ile KOBİ’lerin Hazine destekli bu krediden 6 ay ödemesiz dönem olmak üzere 18 ay vadeli şekilde yararlanabileceğini açıkladı.

Nefes Kredisi ise bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Hazine ve Maliye bakanlığına bağlı olarak verilen kredi kampanyasıyla KOBİ’li vatandaşlara düşük faizli krediler sunulacak. Nefes Kredisi aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kredi Garanti Fonu ve Denizbank arasından yapılan anlaşma sonucu verilen bir destek kredisidir.  

NEFES KREDİSİ ÖZELLİKLERİ

Ziraat Bankası tarafından da verilen altı ay ödemesiz dönemli kredinin toplam vadesi 18 aydır. Vatandaşlarımıza ise 6 ay ödemesiz dönem sunuluyor. Kredi kapsamında 2020 yılının sonunda cirosu 0 ila 1 milyon Türk lirası arasında olan işletmelere 50 bin Türk lirasına kadar kredi verilecek. Cirosu 1 ila 10 milyon Türk lirası arasında olan işletmelere de 200 bin Türk lirası kredi verilecek. Nefes Kredisi kapsamında sunulan faiz oranı ise aylık Yüzde 17,50 oranında. 

KREDİDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Krediden vatandaşlarımız yararlanması için bazı koşulları karşılamaları gerekmektedir. 
Öncelikle sadece bu krediden yukarıda belirttiğimiz gibi KOBİ’li olanlar yararlanabilecek. Aynı zamanda kişinin;
-    Ticaret ve Sanayi, Ticaret, Sanayi ve Deniz Ticaret odalarından birine ya da Ticaret Borsasına kaydı olması gerekmektedir. 
-    2020 yılının son günü tarihi itibariyle bir önceki yıla göre Yüzde 25 ya da üzerinde gelir kaybı yaşamış olması ve bunu belgelendirebilmesi gerekmekte.
-    Gerek ya da tüzel işletmeler
-    Eğer işletme 01.01.2019 sonrasında kurulmuşsa ciro kaybı şartı aranmaz

Son olarak başvuru tarihinden itibaren kişinin kendisinin, firmanın ya da grubun iflas, iflas etmesi, fesih, konkordato kaydı olmadan, takipte kredisi olan müşteriler bu kredi paketinden yararlanabilecekler. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@