Kamu Bankasından Yüksek Faizle Kredi Alanlar İçin Yapılandırma Geliryor

Yaz aylarının gelişi ile birlikte vatandaşların tekrardan konutlara olan ilgisi de arttı. Konut almak isteyen vatandaşlar ise sadece yüksek fiyatlarla değil aynı zamanda yüksek kredi faiz oranlarıyla

Ekonomi 25.05.2021 - 14:01 25.05.2021 - 14:02 Berkay Keskin

Yaz aylarının gelişi ile birlikte vatandaşların tekrardan konutlara olan ilgisi de arttı. Konut almak isteyen vatandaşlar ise sadece yüksek fiyatlarla değil aynı zamanda yüksek kredi faiz oranlarıyla da karşı karşıya kalıyor. Ev sahibi olma hayalini kuran vatandaşların konut kredisi faizleriyle sarsılmakta. Vatandaşlar bir ihtimal faizler düşer mi diye bekliyor. Peki kamu bankaların yüksek faiz oranıyla ev satın alan vatandaşların ileride faiz oranları düşer mi? Yaz ayların konut kredisi içinde yapılandırma gelir mi? Detaylar haberimizde.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından alınan faiz baz puan artışı kararı kamu bankaları da dahil olmak üzere tüm bankalar tarafından verilen kredi faizlerinde yükselişini de beraberinde getirdi. İşletmesi ve mülkiyeti devlete ait olan Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank gibi kamu bankalarından çekilebilecek en düşük geri ödeme faizine sahip konut kredisi yüzde 1,32 oranında. Ziraat Bankası’nda an itibari ile ise yüzde 1,70 faiz oranın üzerinde konut kredileri bulunmakta. Durum özel bankalarda ise ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için daha da içler acısı. Uygun faiz oranları ve hesaplı konut kredileriyle adı anılan bankalarda bile konut kredisi faiz oranları yüzde 2,00’nin üzerinde.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ?

2021 ayında yaz aylarının gelişiyle birlikte konut kredileri faiz oranları daha düşmüş değil. Kredi faiz oranlarının bu kadar yükselmesiyle bankalar yeni kampanyalar sunmaya başladılar. Hatta bazı bankalar yüksek faiz oranları nedeniyle vatandaşlara 240 aya kadar varan vadeler sunuyor. Fakat bu kadar uzun vadelerde vatandaşların geri ödemelerini arttırmakla birlikte hayat boyu borçlu kalmalarına neden oluyor. Kredi faiz oranlarının bu kadar yüksek olması da vatandaşları konut almaktan uzaklaştırıyor. Ev sahibi olma hayali kuran vatandaşların aklında hala konut kredisi faizlerinin ne zaman düşeceği sorusu var.

FAİZLER NE ZAMAN DÜŞER?

Konut kredilerine ilişkin faiz oranlarının yüzde 0,99 altına gerileyebilmesi için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın politika faizinde düşüş kararı alması beklentisi bulunuyor. Fakat Merkez Bankası dolar kuru ve enflasyon rakamları yüksek devam ettikçe para sıkılaştırması politikasından vazgeçecek gibi değil. Piyasa uzmanları da bu ayda Merkez Bankasının faiz indirimine gitmesini şimdilik beklemiyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haziran ayında da faiz artışında karar kılarsa daha önceki aylarda olduğu gibi bu durum konut kredisi faizlerini de olumsuz etkileyecektir. Lakin bu dönemde düşük geri ödeme faizi ile cazip teklifler oluşturup talebi arttırmak ve sürümden kazanmak, para akışını canlandırmak isteyen bankalar da görmemiz ihtimaller arasında.

KONUT KREDİSİ BORCUMU YAPILANDIRABİLİR MİYİM?

Vatandaşlar kamu bankalarından aldıkları konut kredisini gelecekte yapılandırmak istediklerinde ise son söz kamu bankasının olacak. 2020 yaz ayının sonunda kamu bankalarına yapılandırma için teklifte bulunulmuştu. Fakat kamu bankaları müşterilerinin kredi faiz oranlarını %0,74 oranıyla yapılandırmayı kabul etmediler. Daha sonrasında ise kamu bankaları müşterilerinin yüzde 0,99 faiz oranı ile yapılandırma taleplerini kabul ettiler.

Yine bu dönemde Türkiye İş Bankası da yüzde 0,87 faiz oranı ile konut kredilerini yapılandırmıştı. Önümüzdeki tarihlerde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından alınacak olası bir faiz düşürme kararı halinde konut kredisi faizlerinde yapılandırma tekliflerini kabul edip etmemek bankaların kendi inisiyatifinde. Kamu bankaları ya da özel bankalardan biri müşterilerinin taleplerine göre yine benzer bir yapılandırmaya gidebilir. Fakat son söz banka ve bankanın yönetim kurulunda.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@