İŞKUR TYP MEB farklı bölgelerden güvenlik alımları yapacak

Türkiye İş Kurumu ( İŞKUR ) toplum yararına program kapsamında farklı bölgelerde istihdam edilmek üzere güvenlik görevlisi alımı yapılacağı açıklandı. Milli eğitim bakanlığı ( MEB ) güvenlik alımı ilanlarından yararlanmak isteyen adaylar haberimizden gerekli bilgileri alabilirler.

İŞKUR TYP MEB farklı bölgelerden güvenlik alımları yapacak

Türkiye İş Kurumu İŞKUR TYP üzerinden milli eğitim bakanlığı güvenlik görevlisi alımı yapacağını açıkladı. Alımlar farklı bölgelerden yapılacaktır. Adaylar başvuru şartlarını taşıyor olması halinde MEB güvenlik alımı ilanlarına iş başvurusunda bulunabilirler.

Alım yapılacak bölgeler nedir?

Aydın,

Antalya,

Gümüşhane,

Trabzon,

Artvin,

Iğdır,

Karaman,

Bilecik,

Bolu,

Bayburt,

Ordu,

Mardin,

Kahramanmaraş,

Çankırı,

Aksaray,

Edirne,

Van,

Düzce,

Ağrı gibi bölgelerin ilçelerine veya merkez bölgelerine güvenlik alımı yapılacağını bildirilmiştir.

TOPLUM YARARINA PROGRAM (TYP) NEDİR?

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

KATILIM ŞARTLARI NELERDİR?

 • Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış olmak,
 • Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,
 • Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç),

KATILIMCILAR NASIL SEÇİLMEKTEDİR?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.

 • Noter kurası yöntemi,
 • Liste yöntemi,
 • Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

İstihdamında güçlük çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilecektir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste’ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

 • 35 yaş üstü bireyler,
 • Engelliler,
 • Eski hükümlüler,
 • Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar,

TYP’nin başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamaz.
2017 yılında, TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ‘’başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği’’ ve ‘’ADNKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerin TYP’ye katılamayacağı’’ yönünde de düzenlemeler getirilmiştir.

KATILIMCILARA HANGİ ÖDEMELER YAPILMAKTADIR?

 • Asgari ücret (2.020,90 TL)
 • Vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri (1.113,14 TL)

TYP ilanlarına nasıl ulaşılır?

Meb güvenlik alımından yararlanmak isteyen adaylar https://esube.iskur.gov.tr/Typ/TypArama.aspx adresine giderek " ara "butonuna basabilir ve ilanları listeleyebilir. İlanların yanında " meb güvenlik " ibaresi belirtilmiş olup, adaylar bu ilanların içeriğine giderek kaç alım yapılacağını inceleyebilir ve üye girişi işlemlerinin ardından güvenlik alımı ilanlarına başvuru sağlayabilirler.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tülay şahin
Tülay şahin - 11 ay Önce

Neden ankara yok taaa oralarda ne isimiz var