2019 yılı Muhtar maaşı ne kadar? 2019 muhtarlar ne kadar maaş alıyor?

2019 yılı Muhtar maaşı ne kadar? 2019 muhtarlar ne kadar maaş alıyor?

Türkiye, yoğun tempodan sonra 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimleri tamamladı. Yüksek Seçim Kurulu yasaklarının kalkması ile birlikte Belediye Başkan Adayları sonuçları ve muhtarlık sonuçları açıklandı...

Muhtarların ne kadar maaş aldıkları merak konusu... İlan365 olarak sizlere muhtarların ne kadar maaş aldıkları gibi bilgileri aktarıyoruz.

Muhtarlık seçiminin yanı sıra ihtiyar heyeti seçimi de yapıldı. 2019 senesinin ilk yarısından itibaren geçerli olmak üzere, muhtarlara verilecek aylık net ücret 2,026,77 TL olarak belirlendi. Ayrıca son yapılan düzenlemeler ile birlikte muhtarların sigorta primleri de devlet tarafından yatırılmaktadır. Bunların yanı sıra köy ve mahalle muhtarlarından, emekli aylığı (emekli sandığı, ssk, bağkur) almakta olanların emekli aylıkları kesilmez.

2108 sayılı Muhtar Ödenek ve Sosyal Güvenlik Yasası Kanununun 1 maddesi uyarınca muhtar maaşları şu şekilde hesaplanmaktadır: 14.750 gösterge rakamı, memur aylık katsayısı ile çarpılmaktadır. Bulunan miktardan sadece damga vergisi kesilmektedir. Diğer taraftan, 690 sayılı KHK uyarınca, muhtarların SGK primlerini de Devlet ödemektedir.

Not: Muhtarlık maaş bilgileri internet üzerinden derlenerek sunulmuş olup değişiklik gösterebilmesinin yanı sıra yanlış olabilme olasılığı vardır.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2019, 16:19
YORUM EKLE