2019'da 25 bin sağlık personeli görevlendirilecek! Bakan Açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2025 yılına kadar kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle kanserin, diyabetin veya kronik akciğer hastalıklarının 70 yaş

2019'da 25 bin sağlık personeli görevlendirilecek! Bakan Açıkladı!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2025 yılına kadar kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle kanserin, diyabetin veya kronik akciğer hastalıklarının 70 yaşın altında olmasının neden olduğu erken ölümlerin neden olduğu yüzde 25'lik azalmanın nedenleri olduğunu söyledi.

2019'da 25 bin sağlık personeli görevlendirilecek

Sağlık çalışanlarının iş yükünü azaltmak ve önümüzdeki aylarda hastalarına daha kaliteli sağlık hizmeti sunmak için acil tıp teknisyeni, veri hazırlama yönetimi, 6 bin 500 kişi gibi alanlarda ambulans sürüşü yapacak atama Eczacı dahil 25 bin tıbbi personel atayacağız. " dedi.

Koca, TBMM Genel Meclisi, bakanlık konusundaki 2019 bütçesinde yaptığı konuşmada, mesleki eğitimin amacının sadece kota değil, kaliteli eğitim olduğunu söyledi.

Sağlıklı bir gelecek için tütün, madde ve teknoloji, her türlü bağımlılığı ve kötüye kullanımı, kocanın kullanımını engelleyecektir, "hızlı yaşlanan toplum, sağlıklı bir yaşlanma sağlamak için etkili bir kronik hastalık yönetim sistemi ile aile hekimlerinden başlayarak Halkımızın hedefi, ölüm, bağışıklama ve kronik hastalık yükü de dahil olmak üzere tüm temel sağlık göstergelerinde en üst seviyeye ulaşmaktır. ”dedi.

Şehir hastanelerini bir fırsata çevirerek ve üniversitelerle sinerji oluşturmak, en modern teknolojinin ve en uygun yerlerin vatandaşların hizmetine en kaliteli insan kaynağıyla sunulduğu bir döneme geçmek istediklerini söyledi.

- "Türkiye sağlık turizmi temeli yapmakta zor değil"

Türkiye'de yeni hizmet modeli ile sağlık sistemi "sağlık turizmi" kulağı yapmanın zor olmadığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Sağlık alanında dijitalleşmeyi hızlandırmayı ve vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinin her aşamasına erişimlerini kolaylaştırmayı, doğru zamanda doğru hizmetleri almayı ve kaynakları daha etkin bir şekilde kullanarak karar vermeyi amaçlıyoruz." Destek sistemleri kazanmış olduğu etkiyi göz önünde bulundurarak önemli bir ekonomik fırsat oluşturmak mümkündür. ”

Koca, Sağlık Bakanlığı'nın temel misyonunun, bireyin ve toplumun sağlığını insan merkezli bir yaklaşımla korumak ve geliştirmek olduğunu vurguladı.

Birincil ve koruyucu sağlık hizmetlerinin ana görevlerinden biri olan Sağlık Bakanlığı, 2002-2018 dönemi için ayrılan koca, koruyucu ve temel sağlık hizmetleri bütçesi için öncelikli konuların 823 milyon lira olduğunu belirtti. yaklaşık 14 milyar liraya, 17 kat artış dikkat çekti. Koca, 2019 için ayrılan bütçe miktarının 18 milyar 66 milyon TL'ye yükseltildiğini söyledi.

- Anne ve çocuk sağlığı

"Her anne ve her çocuk bizim en kıymetlidir." Hubby, doğum öncesi annelerin sayısının en az bir kez kontrol oranının% 99'una ulaştığını söyledi. Koca, hastanede tüm bebek dostu hastanelerin doğum yaptığı, yılda yüzde 8,5 ile gelişmiş ülke başına bebek sayısı vurguladı.

Koca, "taramada bebeklerimizde kalıcı sakatlığı önlemek için erken teşhis ve tedavi (fenikitonüri, işitme bozukluğu, kistik fibrozis, hipotiroidizm, biyotinidaz eksikliği) başarı oranımız yüzde 99'a ulaşmıştır. Ayrıca serbest demir ve serbest D vitamini desteği de devam etmektedir. ." dedim.

Koca, aşılamanın sadece birey için değil tüm toplum için ve gelecek nesiller için de en önemli araç olduğu gerçeğine atıfta bulunarak şunları söyledi:

"Genişlemiş bağışıklama programı çerçevesinde, 12 farklı hastalığa karşı en büyük bağışıklama programına sahip ülkeler arasındayız. Aşılama başarısında dünya ölçeğinde lider sayılıyoruz. Gereksiz sezaryen önleme çabalarımızı sürdürüyoruz, Kadınları ve bebeği riske sokan bu yüzden kamu hastanelerinde hedefimize ulaştık ve normal doğumları teşvik etmek ve sezaryen doğumlarını önlemek için Eylem Planını uyguluyoruz.

- Birinci basamak sağlık hizmeti

Kocanın, aile hekimlerinin artık ailenin bir parçası olmadıklarını, sadece doktorların yaptıklarını, ileri yaş hastalıkların, taramaların ve eğitimlerin korunmasını sağladıklarını belirtti.

Ülkede temel sağlık hizmetlerini güçlendirmek için 24 binden fazla aile hekimi ve aynı sayıda aile sağlığı çalışanı, eşine hizmet ettiklerini belirterek, "Bağışıklama ve anne ve çocuk sağlığı hizmetlerinin yanı sıra ailemizin etkinliğini arttırmak kronik hastalıkların yönetiminde doktorlar. " dedim.

Obezite, Türkiye'de de önemli bir sorun haline geldi
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 01:50
YORUM EKLE