Bekçi alımında sayı değişikliğine gidildi

Bakan tarafından açıklanan 8 bin bekçi alımında sayı değişikliğine gidildi. Polis Akademisi Başkanlığı sitesinde ilk olarak 8 bin

Bekçi alımında sayı değişikliğine gidildi
Bakan tarafından açıklanan 8 bin bekçi alımında sayı değişikliğine gidildi. Polis Akademisi Başkanlığı sitesinde ilk olarak 8 bin bekçi alımı yapılacağı bilgisi verilmişti ancak önceki gün bu sayı 8 bin 187 olarak değiştirildi.

Bekçi alımında sayı değişikliğine gidildi

Yapılan açıklamada 81 il valiliği için çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapılacağı bildirildi. Alınacak bekçilerin eğitim seviyesi en az lise mezunu ve dengi okul mezunu olarak belirtilirken alınacak bekçi sayısında değişikliğe gidilerek 8 bin 187 olarak düzeltildi.

187 kontenjan daha niye verildi bilinmiyor!

Bekçi alımı sayısının neden değiştirildiği hakkında bir bilgi verilmedi ancak önceki günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, köylere de bekçi alımı yapılacağını dile getirmişti. Pilot bölge olarak Ankara seçilmiş olup, eğer bu sistem tutulursa diğer bölgelerden de alımları yapılacağı bilgisini aktarmıştı. Bekçi alımında 187 kişilik artışın sebebi bu olabilir diye düşünülmektedir.

Bekçi alımında ikamet şartı gerekiyor mu? Önceki alımlarda ikamet şartı var mıydı?

Emniyet genel müdürlüğünün 2016 yılında gerçekleştirdiği bekçi alımında ikamet şartı aranmıyordu ancak bir sonraki yıl yapılan yani 2017’de gerçekleştirilen bekçi alımında müracaat gerçekleştirdiği il sınırları içerisinde en az bir sene ikamet ediyor olma şartı getirildi.

2018 yılında yapılan bekçi alımında ise başvuru gerçekleştirdiği il sınırları içerisinde en az bir sene ikamet ediyor olma şartı bulunuyordu. 2019 yılında yapılacak bekçi alımı için ne tür bir şart getirileceği bilinmiyor fakat son iki yılın alımlarına bakıldığı zaman en az 1 yıl ikamet şartı getirilmiş yani ilk alımda yapılan ikamet şartı bulunmamasını diğer alımlar için düzeltmişler. Yeni alımlarında yine ikamet şartı arayacaklarını tahmin edebilirsiniz.Önceki alımlarda bekçi başvuru şartları neydi?

2019'da yayınlanacak olan bekçi alımı şartları henüz açıklanmadı ancak diğer yıllarda yapılan bekçi alımı şartları nedir diye merak eden adaylar için; en az lise mezunu ve dengi okul mezunu olmak, Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak, askerlik görevini bitirmiş, 31 yaşından gün almamış olmak ( bu şart esnetilsin tepkisi var ne olur bilinmiyor ), belirtilmiş suçları işlememiş  olmak, adayın silah taşımasında hukuki engeli olmaması gibi bazı şartlar belirtilmiştir.
Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 21:43
YORUM EKLE