Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Kamu

2 Ekim 2020 Cuma 01:15:38

Çalışanlar dikkat! Erken emeklilik için SGK’nın şartları nelerdir?

Emeklilik için güzel haberler bekleyen vatandaşlar için müjde geldi. Herkesin hayali olan emeklilik için dikkat çeken bir detay var. Erken emeklilik isteyen kişiler borçlanma hakkı ile erkeklerin askerlik kadınların ise doğum borçlanması hakları oluşuyor. Borçlanma olarak belirtilen durum kadınların doğum için erkeklerin ise askerlik süresi için belli bir miktar para ödemesi karşılığında doğumda ve askerlikte geçen süreleri satın alarak sanki çalışıyormuş gibi sigortalı olarak emeklilik hesabında kullanması olarak söylenebilir.

Emeklilik için güzel haberler bekleyen vatandaşlar için müjde geldi. Herkesin hayali olan emeklilik için dikkat çeken bir detay var. Erken emeklilik isteyen kişiler borçlanma hakkı ile erkeklerin askerlik kadınların ise doğum borçlanması hakları oluşuyor. Borçlanma olarak belirtilen durum kadınların doğum için erkeklerin ise askerlik süresi için belli bir miktar para ödemesi karşılığında doğumda ve askerlikte geçen süreleri satın alarak sanki çalışıyormuş gibi sigortalı olarak emeklilik hesabında kullanması olarak söylenebilir. Bu sayede doğumda ve askerlikte geçen sürelerin çalışma hayatında bir kayıp yaratması engellenmiş olur. Aynı zamanda erken emeklilik için borçlanmanın da bazı faydaları vardır. Erkekler için askerlikte geçen sürede borçlanma yapıldığında 1 sene erken emekli olma imkanı da beraberinde gelir. Kadınlar da ise erken emeklilik için 3 çocuk sonrasında 6 sene erken emeklilik imkânı sunuluyor. Tüm bu avantajları göz önünde bulundurulduğunda çoğu kişi için erken emeklilik çok cazip geliyor ve gereken şartlar tamamlanarak imkânlardan faydalanılıyor. Ancak her şeyde olduğu gibi bu imkândan da faydalanmak için bazı şartları tamamlamış ve uygun duruma gelmiş olmanız gerekir.

SİGORTADAN ÖNCE ASKERLİK

Erkekler için askerlik çok önemli bir süreçtir. Ver erkeğin mutlaka yerin getirmesi gereken bir görev olduğu için çalışan kişilerde bu süre sorun olarak değerlendirilebiliyor. Ancak yeni yapılan değişikliklere göre askere giden erkeklerin askerde geçirdikleri sürenin emeklilik süresinde bir uzamaya yol açmaması için borçlanma imkanından faydalanmalarına imkan tanınır. Erkekler için askerlik süresinde uygulanabilen borçlanma oldukça olumlu sonuçları da beraberinde getirir. Hem 1 sene erken emekli olma imkânı sunuyor hem de askerlikte geçen günlerin kaybını önlüyor ve gün kazandırıyor. Ancak erkekler için borçlanma ile askerlikte geçen sürenin kaybını önlemek için de bazı şartlar gereklidir. Mutlaka askerliğini sigortalı bir işe başlamadan önce yapmalıdır. Sigortalı olarak işe başlamadan önce askerlik yapacak olan kişi o sürenin istediği kadarını isterse bir miktarını isterse de tamamını kullanarak işe giriş tarihini geriye çekebilir. Bu sayede de 1 sene erken emekli olma imkânı sağlayarak askere gidecek kişileri de sevindirir.

ANNELER İÇİN AVANTAJ

Kadınlar için annelik erken emeklilik için oldukça güzel bir kapı açıyor. Ancak erkekler için geçerli olan askerlikte borçlanmanın aksine kadınların kullandığı doğumdaki borçlanma hakkı sigortalı çalışmaya başladıktan sonra gerçekleşebilir. Sigortalı bir şekilde bir yerde çalışmaya başladıktan sonra 3 çocuk doğuran kadınların 6 yıl erken emekli olma fırsatı da oluyor. Ancak bu imkândan faydalanmak için doğan çocuklarında yaşıyor olması ve annenin çalışmıyor olması gerekli olan hususlardandır. Anneler için gerekli olan bu şartların tamamlanması için araştırmalar yapılmış olmalıdır. Son zamanlarda yapılmış olan erken emeklilik imkanı ile anneler de araştırmalara başladı. Gerekli hususları tamamlamak üzere uğraşlar verilmeye başlandı. Bu gerekçeleri tamamladıktan sonra erken emeklilik imkânından faydalanabilirsiniz ve erken emekliliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Aynı zamanda engelli çocuğu bulunan annelerin de erken emeklilik fırsatından faydalanma hakları vardır. 2008 yılından sonrası bir işte çalışmaya başlayanlar için 4 de 1 oranında prim eklenir ve bu süreler yaştan düşülüyor. Bu sayede engelli çocuğu bulunan anneler de erken emekli olma fırsatını yakalamış olurlar.

Bu ve bunun gibi durumlarda erken emeklilik imkanı sağlanarak vatandaşlara müjde verildi. Çoğu vatandaş erken emeklilik imkanlarından faydalanmak için gerekli şartları araştırmaya başladı ve gerekli şeyleri tamamlayarak bu fırsattan faydalanmaya çalışıyor

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı