Kaymakam nasıl olunur?

Kaymakam nasıl olunur diye merak eden adaylar için haberimizde Kaymakamlık ile ilgili bazı bilgiler yer almaktadır. İşte detaylar...

Kaymakam nasıl olunur?
Kaymakam nasıl olunur ve bazı bilgiler haberimizde verilmiştir. Tanzimat döneminde ortaya çıkan makamlardan birisi olan kaymakamlık günümüzde en prestijli ve zorlu mesleklerden birisidir. Çoğu kişi kaymakam olmayı sağladığı prestij için istiyor olsa da kaymakamlar hali hazırda yüksek ücret alan memurlar arasında yer alır ve sahip oldukları sosyal haklar da azımsanmayacak kadar fazladır. Bu açıdan kaymakam olmak isteyen kişiler için nasıl kaymakam olunur, nelerin bilinmesi gerekir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Nasıl Kaymakam Olunur?

Kaymakam olabilmek için meslek sınavları yapılmakta ve adayların bu sınavlarda başarılı olması beklenmektedir. Bu sınava girebilmek için Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisat, İşletme, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden birinden lisans mezunu olunması gerekmektedir. Ek olarak denkliği YÖK tarafından kabul edilen bölümlerden de mezun olanların başvuru yapması mümkündür.

Kaymakam olabilmek için 35 yaşından büyük olmaması gerekiyor, hesaplama içerisinde bulunulan yıldan doğum yılının çıkarılmasıyla yapılıyor. Buna ek olarak 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu’nda belirtilen şartlara da uygun olması gerekmekte.

Kaymakamlık sınavına giriş yapabilmek için öncesinde KPSS’den yeterli puanın alınması gerekmektedir.

KPSS lisans sınavına giren adayların kaymakam olabilmek için P37 puan türünü baz alması gerekiyor. En az taban puanı alan adaylar kaymakam adaylığı sınavına girmeye hak kazanabilirler.

P37 Nedir?

P37 puan türüne etki eden dersler Genel Yetenek (%10), Genel Kültür (%10), Hukuk (%10), İktisat (%20), Kamu Yönetimi (%40), Maliye (%10) olarak sıralanmaktadır.

Kaymakam Adaylığı Sınavı

KPSS P37 türünden yeterli puanı alan adaylar toplamda 160 soruluk bir test sınavına daha tabi tutulur. Bu aşamada 13 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, 16 Türkçe, 99 Hukuk, Ekonomi 16, Türkiye’nin Sosyo-Ekonomik yapısı 8, Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları 8 soru sorulur.

Kaymakamlık Mülakatı

Mülakata belirlenen kadro sayısının 4 katı kadar aday çağrılır. Mülakat süresince analitik zeka, temsil kabiliyeti, genel kültür, çağdaşlık ve benzeri konularda incelemeler yapılır.

Kaynak: işin olsa
Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2019, 18:48


Sosyal Medya ve Mobil Uygulama Üzerinden Bizi Takip Edin!
Android Uygulamamız için Tıklayınız
Facebook Sayfamız için Tıklayınız
İnstagram için Tıklayınız

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER