AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “çılgın proje” olarak duyurduğu ve birçok kesimden birçok eleştiri alan Kanal İstanbul’un imar planlarının bakanlık tarafından iptal edildiği ortaya çıktı.

İmar planları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından iptal edilen Kanal İstanbul projesinin 1, 2 ve 3. etabına ait olarak hazırlanan planlardaki mülk sahiplerine, projenin içinde bulunan arazilerinin yerine değersiz araziler verilmişti ki tapu sahipleri emsal olarak verilen yerlerin parseli yönünden hukuka aykırı olduğunu, uygulama sonrası çok uzaktan yer verildiğini ileri sürerek konuyu İstanbul 14. İdare Mahkemesi’ne taşımıştı.

Erdoğan'ın Diplomasında "Sigara" Ve "Dünür" Detayı! Sadık Albayrak Dipolamayı Böyle Anlattı; Erdoğan'ın Diplomasında "Sigara" Ve "Dünür" Detayı! Sadık Albayrak Dipolamayı Böyle Anlattı;

Katar Emiri'nin annesinin 'şansı': Kanal İstanbul'dan aldığı tarla, turizm+ticaret alanına 'dönüştü!'

Cumhuriyet’ten Bora Erdin’in haberine göre; mahkeme 19 Ağustos 2022’de davacılara gönderdiği karar yazısında Kanal İstanbul projesinin imar planlarının iptal edildiğini söyledi.

Mahkeme tarafından planlara itiraz eden mülk sahiplerine gönderilen karar metninde projenin 26 Temmuz 2022’de sessiz sedasız iptal edildiği ortaya çıkarken 2022/1305 karar numarası ile mülk sahiplerine gönderilen yazıda ise şu ifadeler yer aldı:

Katarİstanbul Projesi – Özgür Denizli

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü’nün 26.07.2022 tarih ve E.4178254 sayılı ‘Olur’u ile de dava konusu işlemin kaldırılmasına karar verildiği anlaşıldığından, bu haliyle dava konusu taşınmaza yönelik imar uygulaması işleminin iptal edilmesi nedeniyle işbu dava hakkında konusu kalmadığından karar verilmesine yer olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.”