İstanbul'da yaşanacağı söylenen büyük deprem, uzun zamandır vatandaşların korkulu rüyası haline dönüştü. Ortalama her 250 yılda bir İstanbul'da gerçekleşen 7 ve üzeri büyüklüklerdeki depremleri hatırlatan uzmanlar, son büyük depremlerin 1509 ve 1766 yıll

Gözden kaçırmayın

Maymun Çiçeği Virüsü Tehlikeli Olmaya Başladı! ABD Başkanı Biden da "Herkes endişelenmeli" Dedi... Maymun Çiçeği Virüsü Tehlikeli Olmaya Başladı! ABD Başkanı Biden da "Herkes endişelenmeli" Dedi...
İstanbul'da yaşanacağı söylenen büyük deprem, uzun zamandır vatandaşların korkulu rüyası haline dönüştü. Ortalama her 250 yılda bir İstanbul'da gerçekleşen 7 ve üzeri büyüklüklerdeki depremleri hatırlatan uzmanlar, son büyük depremlerin 1509 ve 1766 yıllarında meydana geldiğini bildiriyorlar. Gerçekleşmesi beklenen olası büyük İstanbul depreminin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği vatandaşlar tarafından merak ediliyor.


"Kırılma büyük olasılıkla o bölgede yaşanacak"


Olası İstanbul depremine ilişkin korkutan açıklama Kandilli Rasathanesi'nden geldi. Rasathaneden yapılan açıklamaya göre "Silivri-Kumburgaz-Büyükçekmece" bölgelerinde bazı anormalliklerin meydana geldiği ifade edildi. Yapılan açıklamada söz konusu olan bölgenin büyük ihtimalle "kırılmanın yaşanacağı" bölge olduğu bildirildi. Kandilli Rasathanesi yöneticilerinden gelen açıklama vatandaşlarda paniğe neden oldu. Olası İstanbul depreminin gerçekleşeceği zamanla ilgili korkuları bulunan vatandaşların sorularına ünlü deprem bilimci Naci Görür yanıt verdi.


Kumburgay Fay Kolu'ndaki büyük tehlike


Konuya ilişkin Twitter'dan paylaşımda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, Kandilli'den gelen açıklamaların doğru olduğunu ifade etti. Bu konuya dair yıllardır birçok çalışmalar ve açıklamalar yaptığını kaydeden Görür, depremin en az 7.2 büyüklüğünde olacağının altını çizdi. Depremin büyü olasılıkla Kumburgaz Fay kolu üzerinde gerçekleşeceğini ifade eden Görür, bu kolun Silivri ile Yeşilköy arasında bulunduğunu sözlerine ekledi.