Kapalı ortamlarda sosyal mesafe gerçekten işe yarıyor mu?

Koronavirüs salgını döneminde zaman zaman kafe ve restoranlar azaltılmış kapasite uygulamasını hayata geçirdi ve işletmenin kapasitesinin yarısı kadar müşteri almaya başladı. Peki kafe ve restoranlar gibi kapalı ortamlarda sosyal mesafe kuralı gerçekten i

Sağlık 27.04.2021 - 10:06 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Pandemi döneminde cerrahi maskelerle birlikte hayatımıza giren uygulamalardan biri de sosyal mesafe kuralı oldu. Kafe ve restoranların açık olduğu zamanlarda da uygulanan kurala göre masalar arasındaki mesafe artırılmış ve işletmelere belli oranda müşteri alınmaya başlanmıştı. Peki kafe ve restoranlardaki sosyal mesafe kuralı gerçekten de işe yarıyor mu? Massachusetts Institute of Technology (MIT), bu konu hakkında bir araştırma yürüttü. MIT bünyesinde görev yapan profesörler John Bush ile Martin Bazant, 2 metrelik sosyal mesafe kuralının gerçekten işe yarayıp yaramadığını anlamak için bir model oluşturdu. Araştırmanın sonuçlarına göre kapalı ortamlarda 2 metre ile 20 metre arasında herhangi bir fark olmadığı ortaya çıktı.

"Havalandırılmayan kapalı ortamda 2 metre ve 20 metre aynı şey"

MIT profesörleri John Bush ile Martin Bazant, salgın döneminde virüsün yayılmasını engellemek için uygulanan sosyal mesafe kuralının bilimsel bir dayanağı olmadığını iddia etti. Kapalı mekanlarda bulunan insanlara koronavirüsün büyük ihtimalle bulaşacağını kaydeden uzmanlar, "2 metre ile 20 metre mesafe arasında çok fark yok." iddiasında bulundular. Bush ve Bazant, "Söz konusu kapalı ortam iyi havalandırmıyorsa virüs çok kolay şekilde yayılabilir. Bunun önüne geçebilmek için ortamın havalandırılması gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

"Azaltılmış kapasite uygulamalarının bilimsel dayanağı yok"

Havadaki partüküllerde bulunan virüsün sürekli olarak hareket eğiliminde olduğunu vurgulayan uzmanlar, kapalı ortamlarda mesafenin öneminin ortadan kalktığını bildirdi. Kafe ve restoran gibi işletmelerde havalandırmanın iyi olması durumunda tam kapasiteyle bile müşteri ağırlanabileceğini aktaran uzmanlar, "Şayet ortam iyi havalandırılmıyorsa mesafe önemli olmuyor. Bu nedenle bu tarz işletmelerde uygulanan 'azaltılmış kapasite' uygulamaları da düşünüldüğünden çok daha etkisiz oluyor" yorumunda bulundu. İki uzmana göre virüsten kaçınmak için en önemli unsurlardan biri ise kapalı ortamlarda geçirilen süreyi azaltmak.

Sosyal mesafe, büyük damlacık yoluyla bulaşma oranını düşürüyor!

Amerikan Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri'nin (CDC) "en az 2 metre mesafe" tavsiyesinin sağlam bir bilimsel dayanaktan yoksun olduğunu aktaran MIT, virüsün havada asılı kalan damlacıklar yoluyla bulaştığını hatırlattı. Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) isimli bilimsel dergiye göre ise koornavirüs üç farklı şekilde bulaşabiliyor. PNAS'ta yayımlanan makaleye göre koronavirüs "büyük damlacık", "yüzey teması" ve "havadan iletim" yoluyla bulaşıyor. Sosyal mesafe kuralı da "büyük damlacık" yoluyla gerçekleşen bulaşmaların oranını önemli oranda düşürüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@