Ramazan Bayramı’nın sonuna kadar süreyi kapsayan 3 haftalık kapanma kararı açıklandı. Karar ile Covid-19 salgının hızının yavaşlaması hedeflendi. Yurt dışına çıkış planı olan vatandaşlar, yasaklardan muaf olup olmadığını araştırıyor. Kapanma süresi boyunc

Bugün gerçekleşen kabine toplantısında Covid-19 pandemisi ile mücadele kapsamında tam kapanma kararının alındığı açıklandı. Toplantının hemen ardından basına demeç veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Nisan ila 17 Mayıs tarihleri arasında tam kapanma kararı alındığını açıkladı. Açıklamaların ardından, yurt dışı seyahat planı olan vatandaşlar, yasağa kendilerinin de dâhil olup olmadığını araştırmaya koyuldu. On binlerce vatandaşın yurt dışına giriş ve çıkışlara ilişkin merakı henüz giderilmiş değil. Haberimizde siz okuyucularımız için merakınızı giderecek cevabı veriyoruz. İşte detaylar…

Sokağa çıkma yasağı tam 18 gün!

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında düzenlenen kabine toplantısında Covid-19 salgınının önüne geçmek üzere önemli kararlar alındı. Karara göre 29 Nisan 2021 Perşembe saat 19.00 ila 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00 arasında tam kapanma gerçekleştirilecek. Bu iki tarih arasındaki süreç tam olarak 18 güne ihtiva ediyor.

Alınan karara göre, e-Devlet üzerinden gerekçeli seyahat izni almak kaydıyla şehirler arası yolculuk yapılabilecek ancak seyahat edilecek araç toplu taşıma aracı ise toplu taşıma aracındaki (otobüs, tren, uçak vb.) yolcu kapasitesinin yüzde 50’si aşılamayacak. Yasakta, konaklama tesislerindeki rezervasyonlara herhangi bir istisna uygulanmayacağına da ayrıca değinildi.

Yurt dışı uçuşlar sürecek!

PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek! PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek!

Havayolu şirketleri, karara ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı. Yalnızca THY, resmî twitter hesabından yurt içi uçuşlarının ücretsiz ertelenebileceğini açıklarken bilet iptali ya da yurt dışı uçuşları hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı. Konuyla ilgili diğer hava yollarından erteleme ya da bilet iptaline dair herhangi bir açıklama gelmedi.

Kapanma kararında yurt dışına nasıl çıkılır?

Yurt dışı uçuşlarının iptal edilmemiş olması kapanma süresi boyunca yurt dışına çıkabileceğiniz manasını taşımıyor. Eğer Türk vatandaşıysanız yurt dışına çıkış için e-Devlet üzerinden başvuruda bulunmanız gerekiyor. E-Devlet’e TC Kimlik Numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra İçişleri Bakanlığı’na bağlı hizmetlerden Yol İzin Belge Başvurusu yapmanız gerekiyor.
E-devlet üzerinden “Yol İzin Belgesi Başvurusu” araması yaptıktan sonra iletişim bilgilerinizi, nüfus cüzdanı seri numaranızı girerek başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Başvuru sonucunuzu e-Devlet sistemi üzerinden takip edebilir, sistemde kayıtlı olan telefon numaranız ya da e-posta adresinize gelen ileti ile görüntüleyebilirsiniz.