Meteoroloji kar yağışı ile ilgili açıklama yaptı ve vatandaşları kar yağışları konusunda uyardı. Meteorolojinin uyarısı ile birlikte vatandaşlar merakla kar yağacak olan illeri araştırmaya başladı.

Meteoroloji kar yağışı ile ilgili açıklama yaptı ve vatandaşları kar yağışları konusunda uyardı. Meteorolojinin uyarısı ile birlikte vatandaşlar merakla kar yağacak olan illeri araştırmaya başladı. Ülkede bazı bölge ve illere kar yağışının başlamış olması, diğer illeri heyecanlandırdı. Henüz kar yağmamış olan pek çok il, kar ile ilgili araştırmalara başladı. Vatandaşlar ne zaman kar yağacak ya da yağacak mı merak içinde haberleri bekliyor. Kar yağacak mı ? Hangi illere kar yağacak ?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kar yağacak illeri açıkladı. Kar yağacak iller arasında İstanbul ve İzmir var mı ? Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava durumu, kar yağışı ve illerdeki kar yağışları ile ilgili açıklama yaptı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son incelemelere göre ülkemizde kar yağışı olacak ve kar yağışı olması beklenen illeride açıkladı. Ülkemizin kuzey ve doğu kesimlerinin çok bulutlu olacağını belirtti. Bunun yanında a-Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğu kesimleri ile Sinop, Tokat, Erzincan ve Bingöl çevrelerinin yağışlı olacağını açıkladı. Bunun dışında kalan diğer yerlerin ise yer yer parçalı ve az bulutlu olması tahmin ediliyor.Ülkemizde yağış alan kıyı kesimlerin yanı sıra Mardin ve Mardin'in çevrelerinde yağmur ve sağanak yağışı bekleniyor. Diğer illerde ise karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların olması bekleniyor. Karla karışık yağış ve kar yağışının beklendiği yerler ise: Doğu Karadeniz kıyıları, Ağrı, Iğdır ve Van çevrelerinde olması bekleniyor. Sabah saatlerinde de Bitlis, Batman, Siirt, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde yerel olarak kuvvetli kar yağışı olması bekleniyor. Sabah saatlerinde ve gece saatlerinde soğuktan iç ve doğu kesimlerde pus ve sis olması beklenirken bundan dolayı da buzlanma ve don olaylarının olması çok muhtemel.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden vatandaşlara bir uyarı geldi. Hava sıcaklıkları iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece arasında azalacaktır. Diğer kalan yerlerde ise vatandaşların olumsuz etkileneceği boyutta hissedilecek bir hava soğuması olmayacağı belirtildi. Bunun yanında sıcaklıklardan ziyade rüzgarın durumuna bakacak olursak: ülke içindeki rüzgarın çoğunlukla batı ve kuzeybatı; Marmara'da güney ve güneybatı yönlerden hafif eseceğini ancak ara sıra orta kuvvette esmesi beklendiğini belirtti. Son olarak Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde eseceği bilgisi verildi.

Ağrı ili ve çevresinde, Iğdır'ın güney ve batı kesimlerinde, Van, Batman, Siirt, Bitlis, Hakkari ve Şırnak gibi illerin 1000 metre üzeri rakımlı kesimlerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı olacağı duyurusu yapıldı. Yağan kar sebebiyle oluşacak olumsuz ulaşım ve diğer sorunlara önlem almaları için Meteoroloji vatandaşları uyardı.Kar yağışı olan ve kar yağışı beklenen iller:

Ardahan,

Artvin,

Düzce,

Bolu,

Karabük,

Ankara,

Gümüşhane,

Bayburt,

Kars,

Iğdır,

Ağrı,

Van,

Hakkari.