Meteoroloji Genel Müdürlüğü aracılığıyla Karadeniz Bölgesi'ndeki artan fırtına ve sağanak yağışlarla ilgili uyarı yapıldı. Artvin, Rize, Trabzon, Giresun veya Samsun'da ikamet ediyorsanız kuvvetli yağışlar kaç gün sürecek?

Türkiye'nin son gündemi yağışlar ve fırtınalar oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün (MGM) günlük hava durumu tahminine göre, ülkemizin büyük bir bölümü bulutlu olacak ve birçok bölgede aralıklı yağışlar bekleniyor. Tahminlere göre, Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege hariç, ülkenin geri kalan bölgelerinde zaman zaman sağanak ve gök gürültülü yağışlar meydana gelecek. Özellikle Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun güneydoğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'nun güneybatısında yağışların bazı yerlerde yoğun olması öngörülüyor.

Hava Sıcaklıkları Düşüyor

Beklentilere göre, Marmara, Ege ve Karadeniz kıyılarında sıcaklık mevsim normallerinde seyrederken, diğer bölgelerde ise normallerin 3-5 derece altında olacak.

Rüzgar Uyarısı

Rüzgarın çoğunlukla kuzey yönlerden esmesi, yurdun güneydoğusunda ise güney yönlerden hafif ve ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor. Marmara ve Ege kıyılarındaysa kuzeybatı yönlerden zaman zaman kuvvetli rüzgarların (30-50 km/sa) eseceği tahmin ediliyor. Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında ise rüzgarın (40-70 km/sa) daha kuvvetli olması öngörülüyor.

Mavi Kart ile Almanya'da Çalışmak İsteyenlere Duyuru! 2024'e Almanya'da Girebilirsiniz! Mavi Kart ile Almanya'da Çalışmak İsteyenlere Duyuru! 2024'e Almanya'da Girebilirsiniz!

Karadeniz'de Kuvvetli Yağış Etkisini Gösterecek!

Son yapılan değerlendirmelere göre; Orta ve Doğu Karadeniz kıyı bölgelerinde beklenen yağışlar, kuvvetli batı ve kuzeybatı rüzgarlarıyla beraber oldukça etkili olacak. Bugün, Samsun'un doğu ilçeleri, Ordu, Giresun'un batısı ve Trabzon'un doğusunda yağış miktarının (21-50 kg/m2) arasında, Samsun geneli, Giresun'un doğusu, Trabzon'un batı ilçeleri, Rize ve Artvin kıyılarında ise (51-100 kg/m2) arasında olması bekleniyor. Bu sebeple, sel, su baskını, yıldırım düşmesi, heyelan riski ve ulaşımda olası aksamalar konusunda dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.