Çocuklara koronavirüs aşısı zorunlu olarak yapılacak mı? Okul döneminin başlamasıyla tartışma yaratan kararda sıcak gelişme!

Okullar açılır açılmaz yeni bir tartışma alevlenmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 12 yaş ve üzeri çocukların aşılanabileceğini söylemişti. 

5 Dakika İçinde Sonucu Verilen 50.000 TL İhtiyaç Kredisi Bugün Gündem Oldu! 5 Dakika İçinde Sonucu Verilen 50.000 TL İhtiyaç Kredisi Bugün Gündem Oldu!

Koronavirüs aşısı için aşı hakkı sırası 12 yaş ve üzerine geldi. Pandeminin ilk haftasında 65 yaş ve üzerine aşı önceliği tanınmış daha sonra meslek gruplarına göe öncelik gelmiş ve en son 30 yaşlara aşı hakkı tanınmıştı.

Şimdi sıra 18 yaş altındaki gençlere ve çocuklara geldi. 15 yaş üzeri çocuklar için aşı randevusu alma ekranı açıldı. Ankca çocukların aşılanması aşı karşıtları tarafından tartışma yarattı.

Uzmanlar okulların açılması ile birlikte çocukların koronavirüs salgınında büyük etken risk taşıyacağı taşıyıcı halinde virüsü yayacaklarını açıkladı. Bu kapsamda çocukların aşılanması gerektiğini söyleyehn uzmanlar tartışmayı alevlendirdi.

Aşı olmayanların virüsü yaydıkları ve döngüyü sürdürdükleri bu nedenle aşı olmayanlara karşı tüm dünyada bazı kısıtlamaların getirilmesi gerektiği tartışması sürerken okulların açılması ile birlikte çocuklar da bu tartışmaya dahil oldu. 

Okulların açılması ile pandemide riskli zamanların yaşanacağını söyleyen uzmanlarla aşı karşıtları karşı karşıya geldi.

Çocukar aşılanacak mı? Çocuklar aşı olması zorunlu hale gelecek mi? Aşı zorunlu mu olacak? Okullarda çocuklara aşı yapılacak mı? 

ZORUNLU MU OLACAK?

Aşı karşıtları "Okula gidecek çocukların aşılanması gerekli." görüşüne karşılık sosyal medyadan "Çocuklarımızı kurban etmeyeceğiz" diyerek sıra çocuklara mı geldi diyerek tepki gösterdi.

Sağlık Bakanlığı, 12 yaş ve üstü riskli gruptaki gençlerin de aşılanacağını açıklayarak tartışmayı alevlendirdi.. Sağlık Bakanlığı tepkiler için "hiçbir yaş grubu ve meslek için aşı zorunluluğu söz konusu değildir." diyerek aşı karşıtı velilerin içine rahatlattı.