AppleMark

Jandarma Genel Komutanlığı, İş Arayanlara Kapılarını Açıyor: 29 İşçi Alımı Başvuruları Başladı! Jandarma Genel Komutanlığı, İş Arayanlara Kapılarını Açıyor: 29 İşçi Alımı Başvuruları Başladı!
CHP milletvekili Enis Berberoğlu, MİT TIR'larının durdurulması olayı nedeniyle "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak" suçlamasıyla 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. MİT TIR'larının durdurulduğu bilgisinin o dönemin Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a verdiği iddia edilen ve bu görüntülerin gazetelerde yayımlanmasına yol açan Berberoğlu hakkındaki hapis cezası 2018 yılında Yargıtay tarafından kabul edilmişti. Bu karar sonrası Enis Berberoğlu'nun milletvekilliği düşmüştü.


Davanın geçmişi


Bu karar üzerine Berberoğlu hak ihlali gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvuru yaptı ve AYM de yeniden yargılama kararına hükmetmişti. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM'nin bu kararını değerlendirdi ancak "yargılamaya yer olmadığını" bildirerek kararı çevirmişti. Bunun üzerine İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuru yapılmış ancak bu başvuru da reddedilmişti. Bunun üzerine Berberoğlu'nun avukatları tarafından ikinci defa AYM'ye başvuruda bulunulmuştu.

Berberoğlu hakkındaki karar Meclis'te okundu!


Anayasa Mahkemesi (AYM), Enis Berberoğlu'nun yargılandığı davada "hak ihlali" kararını bildirince yeniden yargılama başladı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği yeniden yargılama kararının TBMM'de okunmasıyla birlikte Enis Berberoğlu, tekrardan milletvekili olmaya hak kazandı.


MİT TIR'larının durdurulması olayı


19 Ocak 2014 tarihinde meydana gelen olayda içinde mühimmat olan MİT TIR'ları Adana'nın Ceyhan ilçesinde durdurulmuştu.Polis tarafından yapılan aramalarda TIR’ın içinde "bin adet havan topu", "bin adet havan topu mermisi" ve "80 bin tüfek mermisi" bulunmuş ve bu mühimmatın Suriye'ye götürüldüğü ortaya çıkarılmıştı. TIR'ların durdurulmasına dair görüntülerin CHP milletvekili Enis Berberoğlu tarafından o dönemde Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olan Can Dündar'a verildiği tespit edilmişti. Olaya ilişkin fotoğraflar Cumhuriyet gazetesinde "İşte Erdoğan’ın yok dediği silahlar" başlığıyla yayımlanmıştı.