Çalışmadan emekli olmak isteyen vatandaşlara müjdeli haber TBMM’den geldi.

Bu şartı sağlaya bilen vatandaşlar hemen dilekçe vererek emekli olabilme imkanı bulunuyor. Başvuru yapıp onay alan vatandaşlar 10 gün içinde 5.500 TL emekli maaşı almaya başlayabilecekler.  Türkiye Cumhuriyetinde SSK BAĞ-KUR ve emekli sandığına bağlı olarak çalışan milyonlarca vatandaşlar yıllar sonra emekli olmanın hayalini kuruyor. 

Ancak hayatı boyunca hiç çalışmamış ve çalıştığı yerde sigortası yapılmamış olan vatandaşlar veya herhangi bir sigorta girişi bulunmayan vatandaşlar için emeklilik resmen Hayal oluyor. TBMM çalışmadan emekli olunabileceğinin müjdesi verdi. Çalışmayan ve sigorta girişi bulunmayan vatandaşları emekli olma hayallerini gerçekleştirecek formül açıklandı. Bu şartı sağlayan vatandaşlar vakit kaybetmeyin ve hemen dilekçe verin. SSK BAĞ-KUR ve memur emeklisi olarak 5.500 TL maaş almaya 10 gün içerisinde başlayabilirsiniz. Detaylar haberimizin devamında…

TBMM’den Çıkan Karar İle Çalışmadan Emekli Olmak Artık Mümkün!

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup emekli olmanın hayalini kuranlara ancak bir yerde sigortalı çalışmadığı için veya daha önce hiç çalışmadığı için emeklilik sadece hayal olarak kalıyordu. TBMM emeklilik için yeni kararını bildirdi. Türkiye’de emekliliğinde özellikle yaşlılık yıllarına daha rahat geçirebilmek ve tabii ki düzenli bir gelire sahip olabilmek adına çok önemli bir kaynak olan emekli maaşlarından artık çalışmayanda alabilme imkanı sunulacak. 

Milyonlarca çalışan emekli olacağı günün hayali ile birlikte yatıp kalkarken bir yandan da hiç çalışmayanlar emeklilik hayali kuruyor. Peki, gerçektende hiç çalışmayanlar için emeklilik artık tamamen hayal olmaktan çıktı mı? Mümkün mü? Çalışmadan emekli maaşı alınabilecek mi? Son dönemlerde EYT konusu da gündeme gelirken TBMM’den çalışmadan emeklilikle ilgili hayati önem taşıyan bir karar çıktı. Bu şartı sağlayanlar çalışmadan emekli olma hakkını elde edecek. Detaylar haberimizin devamında…

Artık Çalışmadan Emekli Olunabilecek Mi?

Emekli Beklediği Maaş Zammına Resmen Kavuşuyor! Emekli Maaş ve İkramiye Ödemeleri Ne Zaman? Emekli Beklediği Maaş Zammına Resmen Kavuşuyor! Emekli Maaş ve İkramiye Ödemeleri Ne Zaman?

EYT yasasını milyonlarca vatandaş heyecanla beklenirken bir yandan da sigorta girişi olmayan yani çalışmayan vatandaşlar emekli olma fırsatı yakalayabilecek mi? Artık çalışmadan da emekli olunabilecek mi? Oldukça merak ediliyordu. Herkesin bildiğin üzere vatandaşların emekli olabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aranan şartları yerine getirmek gerekiyordu. En önemli şart ise prim ödemek. Emekli olmak isteyen vatandaşların mutlaka bir sigorta girişi bulunması gerekiyor ve bu sigorta girişi üzerinden primlerinin ödenmesi gerekiyor. Ancak hiç çalışmamış vatandaşlar için de emekli olmanın bir yolları aranıyor.

Bu Şart     İle Çalışmadan Emekli Olunabilecek

Çalışmadan emekli olmak isteyen vatandaşlar için çalışmadan emekli olmak mümkün ancak onun da bazı şartları bulunuyor. Aktif bir şekilde çalışmıyor olsanız bile mutlaka SGK girişi yaptırmanız gerekiyor. Aynı şekilde BAĞ-KUR girişi ile kendi primlerinizi ödeyebilirsiniz. Çalışmadan emeklilik için ise şuana kadar bilinen ve en çok tercih edilen yöntem isteğe bağlı sigortalılık. Ayrıca isteğinize bağlı olarak da BAĞ-KUR ödeyerek de emekli olabilirsiniz. Çalışmadan emekli olmak isteyen vatandaşların sigorta girişlerini yaptıktan sonra primlerini de kendisi ödemesi gerekiyor. Böylece Prim gün sayısını kendiniz doldurduktan sonra sosyal güvenlik kurumuna emeklilik dilekçesi verebilirsiniz.

Ödenecek Prim Tutarı Asgari Ücrete Göre Değişiyor

Şunu da belirtelim ki isteğe bağlı sigorta primleri yatıran vatandaşların ödediği meblağ çalışan kişilerin ödediği primlere oranla çok daha yüksek. Üstelik bu primler her yıl asgari ücrete yapılan zamla birlikte orantılı bir şekilde artıyor. Yani çalışmadan emekli olmak isteyen vatandaşları isteye bağlı sigortada ciddi bir prim ödeme yükü bekliyor. Ancak yüksek prim ödemesi yapan İsteğe bağlı sigortalılar prim gün sayısını tamamladıktan sonra emekli maaşlarını da buna göre yüksek alabiliyor.