"Hükümet, belediyeleri finansal kaynaklarından mahrum etti" dedi ve bütçeyi denkleştiremediği için kar yağmasını çıkardığı bir kararname ile yasakladı.

Fransa'daki Cerdon kasabasının Belediye Başkanı Marc Chavent, yağan yoğun kar yağışı ile gündeme geldi. Chavent’in bulduğu çözüm sosyal medyada da gündem oldu.

Bütçeyi denkleştiremediğini dile getiren Belediye Başkanı, yağan yoğun kar yağışı ile baş edemeyince sembolik olarak çıkardığı bir kararnameyle kar yağmasını yasakladı.

Fransa'nın güneydoğusundaki Auvergne-Rhone-Alpes bölgesinde yer alan ve yaklaşık 1000 kişinin yaşadığı kasabada kar yağışı nedeniyle yollar kapandı ve elektrik kesintisi meydana gelmişti. Yaşanılan durum karşısında belediyenin açıklamaları ve bulduğu yöntem ise olay oldu.

fa679abamarcchavent

"Hükümet, belediyeleri finansal kaynaklarından mahrum etti" diyen Belediye Başkanı Marc Chavent, yağan yoğun kar yağışı ile bütçe sebebi ile baş edemediğini açıkladı ve çareyi sembolik bir tepki göstermekte buldu. Sembolik olarak bir kararname çıkarttı ve kar yağmasını yasakladı.

Belediye Başkanı Chavent, kullanım dışı olan küreme aracının yerine yenisini almak ve elektrik arızasını onarmak için bütçeyi denkleştiremedi.

Bunun üzerine "Bu kasaba topraklarına karın yağması yasaklandı" yazılı kararname çıkarttı ve şu ifadelere yer verildi:

"Halkın bir kısmı karın soğuk, ıslak ve kaygan olmasından şikayet ediyor. Hükümet, belediyeleri finansal kaynaklarından mahrum etti. Kasabanın geleceği için önemli diğer yatırımlardan vazgeçmeden, eskiyen kar küreme aracının yerine yeni bir araca 150 bin avro yatırım yapmak zor. Her kar yağışında elektrik dağıtım şebekesi bozuluyor. Bu dağlık kasabaya yeni yerleşen ancak kendilerini Lyon kentinin merkezinde gibi düşünen bazı sakinlerin kışın yolların durumundan ve elektrik kesintisinden şikayetleri göz önüne alınarak bu karara varıldı."

Bu Sembolik Tepkinin Benzeri Var Mı?

ilginc-olay-belediye-bask-409_2-41

Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi

Chavent, kararnamenin sembolik olduğunu, üst otoritelerin dikkatini çekmek için bunu yaptığını belirtti.

Fransa'da bir ilginç belediye başkanı olayı da Ağustos ayında yaşanmıştı. Yine hükümetten yardım alamadığı için Aveyron'daki Onet-le-Chateau kasabasının belediye başkanı, devlet yardımlarının kesilmesine tepki olarak Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a 12 bin 500 nüfuslu kasabanın nüfusuna karşılık gelecek şekilde 12 bin 500 mektup göndermişti.

Fransa'da gösterilen tepkiler ve çözümler gerçekten ilginç. Zekice ve esprili bir dille gerçekleştirilen bu hareketten dolayı Belediye Başkanı Marc Chavent'ı ayrı, bu habere yer veren ulusal basınını ayrı tebrik etmek lazım.