Kasım ayında ev ve işyeri kiralarına yüzde kaç zam yapılacağı ortaya çıktı. Ev sahipleri en fazla ne kadar zam yapabilir? Kasım 2023 tarihli kira zam rakamları...

Enflasyon verilerinin yayınlanması ile birlikte, kasım ayında uygulanacak kira artış oranları hem mülk sahipleri hem de kiracılar tarafından yoğun bir şekilde sorgulanmaya başlandı. Normalde, kira artış oranları Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜFE) belirlediği 12 aylık ortalama oranlara göre ayarlanıyor. Ancak, hükümetin kira artışlarını sınırlama kararı bu durumu değiştirdi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un yaptığı açıklama ile, kiralara uygulanan %25'lik zam sınırlamasının devam edeceği belirtildi. Bakan Tunç, bu düzenlemenin 1 Temmuz 2023'ten itibaren bir yıl süreyle geçerli olacağını ve Meclis toplandıktan sonra yasal hale getirileceğini ifade etti.

konutkredileri

%25 Kira Zam Sınırlaması Ne Zaman Bitiyor?

Buna göre, yeni yılda kira yüzdesindeki %25'lik zam sınırlaması 1 Temmuz 2024'e kadar devam edecek. Söz konusu sınırlama, kontrat süresi dolmuş olan evler için geçerli olacak ve ev sahipleri en fazla %25 oranında zam yapabilecek.

2023 Kasım ayı itibarıyla, normal şartlarda TÜFE verilerine göre hesaplanacak olan kira artış oranları, hükümetin getirdiği düzenleme ile %25 ile sınırlandırılmış durumda. Bu kapsamda, 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2024 tarihleri arasında yenilenen sözleşmelerde, kiracılara %25'ten fazla zam yapılması yasak. Ancak, bu %25'lik zam sınırı iş yerleri için geçerli değil.

40 YAŞ ÜZERİ olan kişilere Erken Emeklilik ile ilgili duyuru yapıldı! 40 YAŞ ÜZERİ olan kişilere Erken Emeklilik ile ilgili duyuru yapıldı!

Kasım 2023 İş Yerlerinde Kira Zam Sınırı Yüzde Kaç?

2023 Kasım ayı için iş yerlerinde uygulanacak kira artış oranı ise %25 sınırlamasına tabi tutulmuyor. Bu ay itibarıyla iş yerleri için belirlenen kira artış oranı %54,26 olarak açıklandı. Bu durum, kasım ayında kira kontratı yenilenen işletme sahiplerine, kiralarında %54,26 oranında zam yapma hakkı tanıyor.