Türkiye aşkı ile tanınan Katar, Nusr-et’in de içinde yer aldığı Doğuş’un “d.ream”ine ortak oldu...

Katar Emiri, son Türkiye ziyaretinde yine eli boş dönmedi ve bir ortaklığa daha imza attı. Katar'ın yatırım fonu olan QIA, Doğuş'un restoran zincirine de ortak oldu.

Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed El Sani, 15 gün önce Türkiye'ye gelmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul'da buluşarak Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile Galataport'u gezmişti.

Doğuş'un CEO'su Ferit Şahenk, bu buluşmanın ardından katıldığı ‘Geleceğin Destinasyonu Türkiye' adlı organizasyonda grup bünyesinde faaliyet gösteren yeme-içme şirketlerinin çatı kuruluşu olan “d.ream”e (Doğuş Restaurant Entertainment and Management) ortak geleceği haberini verdi.

Ancak ortaklığın kiminle yapılacağını söylemeyen Şahenk, “Artık turizmde ve tüm ağırlama hizmetlerinde marka haline gelme zamanıdır. “d.ream” şirketimiz dünyanın peşinden koştuğu büyük bir şirket haline gelmiştir. Kurumsallaşmamızda bundan iki sene evvel dünyanın önemli yatırımcılarında biri olan Temasek şirketi yüzde 17'sine sahiptir. Çarşamba günü itibarıyla dünyanın ilk 10'una giren önemli bir kurumsal yatırımcı da şirketin yüzde 20'sine ortak oluyor” dedi. 

Sözcü'nün ulaştığı bilgiye göre, içerisinde Nusr-et, Günaydın, Zuma gibi restoran zincirlerini barından “d.ream”in yüzde 20'si Katar devletinin varlık fonu olan Katar Yatırım Otoritesi (Qatar Investment Authority, QIA) tarafından satın alındı.

Ortaklık anlaşmasının büyüklüğünün yaklaşık 300 milyon dolar olduğu öğrenilirken, hali hazırda 16 ülkede, 142 farklı lokasyonda 8  bin 500 çalışanı olan şirketin yüzde 17.34'ü Nisan 2018'de Singapur Devlet Fonu Temasek ve Londra merkezli varlık yönetim şirketi Metric Capital'e 200 milyon dolara satıldığı da hatırlandı.

Son yıllarda Türkiye ile siyasi ve ekonomik ciddi ilişkiler içinde olan Katarlılar, gayrimenkulden finansa, sanayiden medyaya kadar birçok alanda yatırıma imza atmış durumdalar.

SGK, SSK, Bağ-Kur, EYT emeklisine tek sefere mahsus ödeme! Garanti BBVA PROMOSYONDA ÇILDIRDI SGK, SSK, Bağ-Kur, EYT emeklisine tek sefere mahsus ödeme! Garanti BBVA PROMOSYONDA ÇILDIRDI

Katar Emiri Türkiye’ye her geldiğinde yeni alımlar yapmaya devam ederken şimdilik Katar’ın satın aldığı veya ortak olduğu mülk ve şirketlerden bazıları şunlar;

Digiturk, Finansbank, Abank, Borsa İstanbul, Beymen, Network, BMC, İstinye Park, Antalya Limanı, SeaPearl Ataköy, Banvit, Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı, Süleymaniye kentsel dönüşüm projesi.