Katil 5199 neden Twitter'da trend oldu? Katil 5199 nedir? Gibi sorular bugün Türkiye gündeminin birinci sırasına yerleşmiş durumda. 5199 sayılı kanun hayvanları koruma kanunu olarak bilinmektedir.

Hayvan severlerin uzun vakittir beklediği 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu yeni durumuyla yürürlüğe girdi. Başta hayvanlara yönelik her türlü saldırıya getirilen hapis ve para cezaları olmak üzere çoğu hususta yeni düzenlemeler sahibi olan kanunla alakalı detaylar merak edilmişti. 

Katil 5199 neden Twitter'da trend oldu?

Ülkemizde son aylarda gelen köpek saldırıları sonunda onlarca vatandaş hayatını kaybettii. Bu yaşanan ölüm olayları sosyal medya da infiale neden oldu. #Katil5199 başlığı bu anlamda Twitter'da bir numaralı tag oldu. 

Katil 5199 nedir?

Kanun yürürlüğe girdiği 14 Temmuz 2021 tarihinde uygulanmaya başlanan Kanun uyarınca çıkarılacak yönetmelikler, Kanun'un yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde yürürlüğe konulacak.

-Kedi ve köpek sahiplerine hayvanlarını en geç 31 Aralık 2022 tarihine kadar  kayıt altına aldırma zorunluluğu getirildi

-Ev hayvanını terk edenlere hayvan başına 2 bin TL idari para cezası uygulanacak.

-Büyükşehir belediyeleri, il belediyeleri ve nüfusu 75 bini aşan belediyelere 31 Aralık 2022, başka belediyelere (25 bin -75 bin nüfus) ise 31 Aralık 2024 tarihine kadar hayvan bakımevi kurma zorunluluğu getirildi.

-Ev hayvanı satış bölgelerinde kedi ve köpek bulundurulması yasaklandı.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank hesabı olanlar dikkat! Bankadan açıklama yapıldı! Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank hesabı olanlar dikkat! Bankadan açıklama yapıldı!

-Hayvanların kullanıldığı kara ve su sirkleri ile yunus parklarının kurulması yasaklandı.

-Nesli yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldüren birey bir yıldan beş seneye kadar hapis cezası; bir hayvan neslini yok eden birey beş yıldan on seneye kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

-Bir ev hayvanını ya da evcil hayvanı kasten öldüren birey altı aydan dört seneye kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

-Hayvanlara cinsel saldırıda tespit edilen ya da tecavüz eden birey altı aydan üç seneye kadar hapis ve yüz günden az olmamak üzere adli para cezası ile cezalandırılacak.