Türkiye'nin dört bir köşesinden üniversite mezuniyetlerine damga vuran protestolar ve engelleme haberleri gelirken öğrencilerin isyanına damga vuran ise genç bir doktor oldu.

Özellike Tıp fakültelerinde Hekim Yemini'ne uygulanan sansürler mezun olan yeni doktorları çileden çıkartırken bu defa Hacettepe Üniversitesi'nden mezun olan yeni bir doktorun konuşması engellenmek istedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde konuşma yapan Dr. Kaya Avşar, üniversite yönetimlerinin siyasileştiğine işaret edince Fakülte Dekanı Prof. Dr. Deniz Demiryürek, tarafından engellenmek istendi ve karşılığında aldığı yuhalamalar sonrası konuşmasına devam etti.

Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi

Sıhhiye Kampüsü’nde yapılan törene Dr. Kaya Avşar'ın “Yapılacak olan konuşmaların senato tarafından kısıtlandığını öğrendik” sözleri ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Deniz Demiryürek'in yuhalanması damga vurdu.

Dr. Avşar “Üniversitemizdeki kadrolarının önceliği de siyasilerin beklentileri karşılamaktan çok bilim insanlarının isteklerini değerlendirmek olmalıdır” diyerek sürdürdürdüğü sözlerini ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” cümlesi ile noktaladı.

Son zamanlarda bir taraftan üniversitelerde yapılan "laiklik" vurgusu ve siyasileşmeye protesto gösterileri çoğalırken, bir taratan da nedeni anlanamayan şekilde özellikle toplu halde sokaklarda gerçekleşen müftü, imam yürüyüşleri sosyal medyada da bir "meydan okuma" ve "laiklik" savaşı olarak yorumlandı.

İşte yeni doktor Kaya Avşar'ın o konoşması;