Kayıp at skandalı: Bazıları Irak'a satıldı, bazıları kıyma yapıldı!

Habertürk'te yer alan habere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Hatay Dörtyol Belediyesi'ne hibe edilen atlarından 80 tanesinin Irak'a satıldığı, kalanların da kesilip kıyma yapıldığı iddia edildi. 

Güncel 23.04.2021 - 08:47 04.05.2021 - 04:18 İlan35

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adalar'dan topladığı 100 atı Hatay Dörtyol Belediyesi'ne hibe etmişti. Söz konusu atlardan biri ölürken, diğer 99 atın ise kaybolduğu ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin'e yönelik idari ve adli tahkikat başlatılmış, Keskin'in MHP'den (Milliyetçi Hareket Partisi) istifa ettiği öğrenilmişti. MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, Keskin'in belediye başkanları listesinden de düşürüldüğünü ifade etmişti. 

"Yakalanmasına rağmen devam ediyor"

Habertürk yazarı Esra Boğazlıyan'ın haberine göre, 99 atın kaybolmasına ilişkin açıklamada bulunan bir kaynak, bunun tamamen organize bir iş olduğunu söyledi. Yurt dışına senelerdir kaçak yöntemlerle at yollayan ve hem iç piyasaya hem de dış piyasaya at eti sattığı bilinen bir şebekenin mevcut olduğunu aktaran kaynak, bu tarz işleri yapan şahsın daha önce pek çok defa yakalandığını ancak yine de işine devam ettiğini söyledi. 

Atların kaçtığı iddia edildi! 

İstanbul'dan Hatay'ın Dörtyol ilçesine gönderilen atların ilk olarak belediyeye bağlı at pazarına götürüldüğü ve burada atlardan birinin öldüğü ifade edildi. Bunun üzerine 99 atın Dörtyol ilçesinde bulunan at çiftliğine götürüldüğü belirtildi. 2020 senesinin Ağustos ayında at çiftliğine götürüldüğü tespit edilen atların yaklaşık iki ay boyunca burada kaldığı belirtildi. İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerinin iki defa at çiftliğine kontrol için gittikleri ve birinci kontrolde 35 atın kaybolduğunu fark ettikleri kaydedildi. Bunun üzerine 35 atın kaçtığının iddia edildiği ortaya çıktı. İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerinin ikinci kontrol sırasında da 50 atın daha kaybolduğunu fark ettikleri ve söz konusu atların da kaçtığının ileri sürüldüğü öğrenildi. 

"80 tanesi Irak'a satıldı"

Konuya ilişkin açıklamada bulunan kaynak, TIR'larla 80 tane atın Irak'a yollandığını söyledi. Atlarda bulunan çiplerin sınırdan rahat bir şekilde geçebilmek için çıkarıldığını söyleyen kaynak, Irak'ta sınır boyunda yer alan köylerde ata gereksinim duyulduğunu ifade etti. Kaynak, atların bölgede yaşayan halk tarafından çalıştırıldığını belirterek, at başına ortalama olarak 2 bin dolar verildiğini söyledi. 

"Kalan atlar kıyma oldu"

Kaynak, diğer atların bir bölümünün farklı kentlere satıldığını, kusurlu olan atların da kesildiğini ve kıyma yapılmadığını aktardı. Bir kilo at etinin restoranlara 17-20 TL'ye satıldığı ortaya çıktı. 

At kaçakçılığı iddiası!

Habertürk'te yer alan habere göre, iddialar arasında at kaçakçılığı da var. Ülke dışına canlı at yollanması amacıyla ilk olarak gerekli makamlardan izinler alınıyor. Fakat 10 tane at için izin alınmasına rağmen 100 tane at yurt dışına yollanıyor. Sonuç olarak 10 tane at yasal bir şekilde yurt dışına gönderilirken, 90 tane at ise kaçak olarak yurt dışına gönderiliyor.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@