Kayıp atlara ilişkin yeni iddia: Ameliyathane kurup çiplerini çıkarmışlar!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Hatay Dörtyol Belediyesi'ne hibe ettiği 99 atın kaybolmasına ilişkin yeni iddialar var. Söz konusu atlardan bazılarının çiplerinin çıkarılması için Adana'nın Yüreğir ilçesinde bulunan bir arsada ameliyathane kurulduğu ve

Güncel 26.04.2021 - 10:55 04.05.2021 - 04:18 İlan35

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Adalar'dan topladığı atları Hatay Dörtyol Belediyesi'ne 100 at hibe ettiği, fakat söz konusu atlardan birinin öldüğü ve 99'unun ise kayıplara karıştığı ifade edilmişti. Habertürk yazarı Esra Boğazlıyan, kayıplara karışan 99 attan 80'inin çiplerinin çıkarıldığını ve Irak'a satıldığını ortaya çıkarmıştı. Bir atın 2 bin dolara satıldığı tespit edilmişti. Boğazlıyan'ın haberinde, diğer atlardan bir bölümünün komşu illere gönderildiği belirtilirken, yaşlı ve hasta olan atları kesildiği ve kıyma-kuşbaşı yapıldığı aktarılmıştı. 

Ameliyathanede çıkarmışlar!

Boğazlıyan'ın yeni iddiasına göre, Dörtyol ilçesinde bulunan bir at çiftliğinde yaklaşık 15 atın çipi çıkarıldı. Diğer atların çipleri de Adana'nın Yüreğir ilçesinde bulunan bir evde çıkarıldı. Söz konusu evin yer aldığı arsaya ameliyathane ve mezbaha kurulduğu ileri sürüldü. Atların çiplerinin bu ameliyathanede çıkarıldığı ifade edildi. Satış için uygun görülmeyen yaşlı ve hasta atların da mezbahanede kesildiği belirtildi. 

Atlar nerede?

Boğazlıyan'ın haberinde, Irak'a satılan 80 atın şu anda Musul ve Erbil şehirlerinde bulunduğu ifade edildi. 

5-6 atın Bursa'ya satıldığı kaydedilen haberde, söz konusu atların fotoğraflarına da yer verildi. Haberde, 100 atın 2020 senesinin Ağustos ayında Dörtyol'a ulaştığına dikkat çekilerek, söz konusu fotoğrafın 2020 senesinin Kasım ayına ait olduğu belirtildi. Bir ayın yolda öldüğü ifade edilen haberde, 99 atın da Dörtyol'da bulunan at çiftliğinde iki ay boyunca kaldığı ve ardından satıldığı aktarıldı. Haberde, bazı atların da Şanlıurfa'ya satıldığı kaydedildi. 

Ne olmuştu?

İstanbul Adalar'da faytonların kaldırılması üzerine burada bulunan 100 at, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Hatay Dörtyol Belediyesi'ne hibe edilmişti. Fakat atlardan biri yolda ölmüş, kalan 99 at ise kaybolmuştu. Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin'e yönelik bu konuda idari ve adli soruşturma başlatıldığı ifade edilirken, söz konusu isim MHP'den (Milliyetçi Hareket Partisi) istifa etmek zorunda kalmıştı. MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) Genel Başkanı Sadir Durmaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Keskin'in bu olaydan sonra belediye başkanları listesinden düşürüldüğünü duyurmuştu. 

İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerinin, Dörtyol ilçesinde bulunan at çiftliğine gittikleri ve 35 atın kaybolduğunu öğrendikleri ortaya çıkmış, söz konusu atların kaçtığı ileri sürülmüştü. İkinci kontrolde 50 atın daha kayıplara karıştığı fark edilmiş, bu atların da kaçtığı iddia edilmişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@