Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, arka arkaya yaşanan 3 depremin ardından kentin genelinde can ve mal kaybı olmadığını söyledi. Çiçek, bölgede 5.5'in üzerinde bir deprem beklemediklerini ifade etti.

AFAD'ın Kayseri'deki kriz ve yönetim merkezinde düzenlenen basın toplantısında Vali Gökmen Çiçek, İncesu ve Hacılar ilçelerinde 4.7, 4.4 ve 4.3 büyüklüğünde gerçekleşen 3 depremin ardından sosyal medyada Kayseri'de yeni bir deprem olacak algısı oluşturulmaya çalışıldığını, bu paylaşımı yapanlar hakkında işlem başlattıklarını açıkladı.

Bilimsel verilere göre hareket etmek ve devletin verilerine, bilgilerine inanmak gerektiğini vurgulayan Çiçek, “Aslında bu depremler, üniversite hocalarından aldığım bilimsel verilerle söylüyorum, enerjisinin azaldığı, olumsuz olarak değerlendirilmeyen, daha büyük olabilecek depremlerin önüne geçen, enerji boşalmasını sağlayan depremlerdir. Biz deprem olan bu bölgelerde 5,5 üzerinde bir deprem beklemiyoruz. Özellikle bu konuda uzman kişilerin bize verdiği veriler bu yönde" dedi.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Sosyal medyada çok büyük deprem olacak gibi halkı paniğe sürükleyecek paylaşımlar görüyorum. Kesinlikle devletimizin verdiği bilgiler dışındaki hiçbir bilgi doğru değil ve hepsi yalandır. Kayseri'de bahsettiğim bölge kırıklı fay hattı olan, bizim olası olarak değerlendirdiğimiz 5,5 üzerine hiç çıkmasını beklemediğimiz depremler. Bu konuda bir kere emin olalım. Tabii ki ülkemiz büyük bir felaket yaşadı. Bu görüntüleri gören insanların duygusal olarak refleks vermesini anlıyorum. Art niyetli, korku ve panik ortamı oluşturmak için yapılan paylaşımların hepsi takibimizde. Buna fırsat veremeyeceğiz. Emniyetimiz gerekli işlemi yapacak. Böyle bir haksızlığı hem çocuklarımıza hem halkımıza yaşatamayız."

Sürekli Yorgunluk ve Halsizliğe Karşı Özel Çözümler! Yorgunluğa Ne İyi Gelir? Sürekli Yorgunluk ve Halsizliğe Karşı Özel Çözümler! Yorgunluğa Ne İyi Gelir?

6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Kayseri'de oluşan hasar hakkında da bilgi veren Vali Çiçek, kent genelinde 660 ağır hasarlı yapının tespitinin yapıldığını ifade etti. Bu yapıların 400'ü konut, 80'inin ahır olmak üzere çoğunun Sarız ilçesinde bulunduğunu belirten Vali Çiçek’in açıklaması şu şekilde:

"Bugüne kadar bina hasar tespiti için 11 bin 618 başvuru yapıldı. Bunların yüzde 57'sinde tespit yapıldı. 660 ağır hasarlı 62 orta hasarlı 3 bin 200 de hasarsız yapı var. Kalan binalarında bir hafta içerisinde kontrolleri yapılacak. Bizi şu an paniğe sevk edilecek bir durum yok. Biz deprem öncesi de okullarımızın tamamı kontrol ettirmiştik. Hatta 3 okulu boşaltmıştık. Dolayısıyla biz bütün okullar için deprem analizi yaptırıyorduk ve bunun neticesinde kararlar almıştık."