Kazakistan Dışişleri Bakanı, Orta Asya Dışişleri Bakanları ile ikili görüşmeler yaptı

Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Beibut Atamkulov, Afganistan’ın davetinde "Hindistan-Orta Asya" Diyalogu çerçevesinde Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ile bir araya geldi. Taraflar, ikili ve bölgesel işbirliğinin güncel sorunlarını,

Dünya 28.01.2019 - 09:14 04.05.2021 - 04:26 İlan35
Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Beibut Atamkulov, Afganistan’ın davetinde "Hindistan-Orta Asya" Diyalogu çerçevesinde Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ile bir araya geldi.

Taraflar, ikili ve bölgesel işbirliğinin güncel sorunlarını, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev arasında imzalanan anlaşmaların uygulanmasını tartıştı.

“Devlet Başkanımız bölgesel işbirliğinin gelişmesine özel önem veriyor. Ülkelerimiz Orta Asya'nın entegrasyon süreçlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Özbekistan ile olan ikili ilişkileri daha da ilerletmek için her türlü çabayı göstereceğiz "dedi.

B. Atamulov, bugün iki ülkenin iş dünyasının finansal hizmetler, işleme ve gıda endüstrisi ve dijital endüstri gibi yüksek verimli alanlarda karşılıklı yararlı işbirliği kurmaları için elverişli koşulların bulunduğunu belirtti.

Kazakistan Dışişleri Bakanı, Özbek tarafına, bölgesel karakterdeki güncel konuların tartışılmasına izin verecek bu tür bir diyalog platformunu düzenlediği için teşekkür etti.

Konuşmacılar, Özbekistan Yılı'nın 2018'de Kazakistan'da başarılı bir şekilde tutulduğunu ve 2019 yılında Kazakistan'da Özbekistan'da aktif faaliyetlerin başladığını belirtti.

B. Atamkulov, Kırgız Dışişleri Bakanı Chingiz Aidarbekov ile de bir araya geldi. Ticaret ve ekonomik işbirliği, su ve enerji sektörü, bölgesel ve sınır ötesi işbirliği ve iki devlet başkanları. Nazarbayev ve Sooronbay Jeenbekov arasında varılan anlaşmaların uygulanmasına ilişkin bir dizi konu ele alındı.

Odak ekonomik işbirliği üzerineydi. Bakanlar, karşılıklı ticareti arttırmayı ve yapısını çeşitlendirmeyi, ekonominin çeşitli sektörlerinde ortak yatırım projeleri hayata geçirmeyi amaçlayan bir dizi önlemi uygulama niyetlerini ifade ettiler.

İki ülkenin uluslararası politikanın güncel konularındaki konumlarının bir arada bulunduğunu vurgulayan bakanlar, uluslararası örgütler içinde aktif işbirliğini sürdürme niyetlerini dile getirdiler.

O gün, B. Atamkulov, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı - Dışişleri Bakanı Rashid Meredov ile bir araya geldi.

Toplantıda, bölgesel gündemdeki güncel konular, siyasi, ticari, ekonomik, kültürel ve insani alanlarda ikili ilişkilerin sorunları tartışıldı.

Taraflar, Kazak-Türkmen’in ilerici gelişimini karşılıklı olarak yararlı işbirliğini memnuniyetle belirtti. Ticari ve ekonomik işbirliğini güçlendirme ihtiyacına özellikle dikkat edildi. Bu bağlamda, taraflar Ortak Hükümetlerarası Ticaret, Ekonomik, Bilimsel, Teknolojik ve Kültürel İşbirliği Komisyonunun gelecek oturumunun gündemine dahil edilmesi için önerilen bir dizi konuyu ele aldılar.

Dışişleri bakanlarının başkanları, iki ülkenin kültürel, tarihi ve dilsel ortaklığının kültür, sanat, bilim, turizm ve diğer alanlarda işbirliğinin daha da genişletilmesi için iyi bir temel olduğunu kabul etti. Bu bakımdan, Kazak tarafı, Türkistan tarafına Kazakistan Günleri’nin başarılı bir şekilde uygulanmasında yardımcı olduğu için Türkmen tarafına teşekkür etti.

B. Atamkulov'un Tacikistan Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşme, Sirojiddin Muhiddin, Kazakistan-Tacik ilişkilerinin durumu ve gelecekteki eylem planının yanı sıra görüşmelerde de görüştü.

Taraflar, ikili, siyasi, ticari-ekonomik, kültürel ve insani işbirliğinin yüksek seviyesine dikkat çekti ve bölgesel ve uluslararası gündemdeki güncel konular üzerine görüş alışverişinde bulundular.

S. Muhridine, Tacikistan'ın gelişiminde yardım ve yardım için Kazakistan'a teşekkür etti. Kazakistan-Tacikistan'ın devletler arasındaki stratejik ortaklığın ruhuna tekabül ettiği belirtildi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@