MEB Ve Adalet Bakanlığı mecliste gündem konusu oldu. Şikayet edilen kurumlar arasında ilk sırayı MEB, ikinci sırayı ise Adalet Bakanlığı'nın alması bir çok soruyu da beraberinde getirdi.

20 yıllık AKP iktidarında eş, dost atamalarını yaygınlaştırılması ve kamuda torpil sonunda patladı. AKP’nin bu uygulamasından mağdur olanlar Kamu Denetçiliği Kurumu’nun (KDK) kapısını çaldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da dikkati çekmek için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önüne gitmesine neden olan sözlü sınav skandallarına her geçen gün yenilerinin eklendiği, yazılı sınavda başarılı puan alan binlerce öğretmen adayının sözlü sınavda elenmesi ve bununla beraber, okullardaki hizbullah hükümlülerinin atanma haberleri ardından vatandaşın KDK'ye başvurduğu ve kurumların uyarıldığı ortaya çıktı.

İyi Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesinde, kamuya girişte yazılı sınavı başarıyla geçmiş olmasına rağmen sözlü sınavda elenenleri gündeme getirerek “KPSS başta olmak üzere, sınavlardan yüksek not alıp sözlü mülakatta düşük puan verilmesi nedeniyle atama şansını kaybeden vatandaşlarımız tarafından kuruma, sözlü mülakat gerekçesiyle, son beş yıl içerisinde kaç itiraz başvurusu yapılmıştır? Başvuru yapılan bakanlıklar hangileridir?” diye sordu.

PTT Acil İhtiyacınıza Çözüm Olarak Muslukları Sonuna Kadar Açtı! 40.000 TL Tek Kalemde Verilecek PTT Acil İhtiyacınıza Çözüm Olarak Muslukları Sonuna Kadar Açtı! 40.000 TL Tek Kalemde Verilecek

Önergeye yanıtı, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç son beş yılda 2 bin 253 vatandaşın yazılı sınavda yüksek not almasına rağmen mülakkatta elendiği için kurumun kapısını çaldığını bilirterek şu sözlerle verdi;

“Kurumumuza kamu personel alımlarında gerçekleştirilen sözlü sınavlara ilişkin olarak başvuranlar, sözlü sınavda bekledikleri puanı alamadıkları için atama işlemi gerçekleşemediğinden bahisle sözlü sınavın yeniden değerlendirilmesi veya sınavın iptali talepleri ile kurumumuza başvuruda bulunabilmektedir. Kurumumuza anılan konuda yapılan başvuruların sayısı ise, 2017 yılında 274, 2018 yılında bin 158, 2019 yılında 383, 2020 yılında 185,2021 yılında 189 ve 10 Nisan 2022 tarihi itibariyle ise 64 adettir” dedi.

Kamu Başdenetçisi Malkoç, kuruma yapılan başvurular sonrasında, “Sözlü sınavları, ‘tarafsızlık, nesnellik, şeffaflık’ ilkelerine göre hazırlamaları ve sınavlardan önce cevap anahtarı hazırlamaları, ret gerekçelerinin açıkça sıralamaları" istenmeye başlanan kurumları şöyle sıraladı:

Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı.

MEB'de yine torpil skandalı: İsim isim fişlemişler