KDV indirimi kararı az da olsa market raflarını etkiledi. Vatandaşlar tarafından da olumlu karşılanan KDV indirimi kararını kapsamı genişleyecek. Hükümet eğitim, sağlık ve konut sektöründe de indirime gidilmesi için adım atmaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumartesi günü açıkladığı KDV indirimi kararı sonrasında Pazartesi günü market raflarında indirimler uygulanmaya başlandı. Şu anda sadece temel gıda ürünlerinde geçerli olan KDV indiriminin genişletilmesi de masada. Hükümet eğitim, sağlık ve konut sektöründe de KDV indirimi uygulanması için harekete geçti. Sağlık ve eğitim hizmetlerinde şu anda mevcut KDV %8 olurken konut sektöründe ise yüzde 18 KDV uygulanıyor. Vatandaşları biraz daha rahatlatmak için bu sektörlerde de KDV indirimi yapılması planlanıyor.

KDV indirimi son dakika haberleri peş peşe gelmeye devam ediyor. Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı yayında yaptığı açıklama ile birlikte gıda sektöründe KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1'e düştü. Alınan son bilgilere göre ise KDV indirimi sadece Gıda ürünleri ile sınırlı kalmayacak. Hükümet eğitim ve özel sağlık hizmetleri ile birlikte konut sektörü içinde KDV indirimi planlıyor. Mevcut durumda Eğitim ve Sağlık hizmetlerinde yüzde 8, 150 metrekarenin üzeri konutta ise yüzde 18 KDV uygulanıyor. Önümüzdeki dönemde bu KDV oranlarının da düşürülmesi planlanıyor.

Çalışmalar devam ediyor

Yeni KDV düzenlemeleri için Gelir İdaresi Başkanlığı, Odalar ve sektör temsilcileri ile yapılan toplantılar sürüyor. İlk olarak gıdada KDV oranlarının sadeleştirilmesi yapıldı. Aynı zamanda yatırım ortamının iyileştirilmesi, kayıt dışının azalması için başka sektörlerde de KDV düzenlemesi yapılacak. Gündemde olan ilk sektörler eğitim özel sağlık ve konut sektörleri oldu.

Audi A4 Mart Ayı Fiyat Listesi Açıklandı! Bu Aya Özel İndirimler Havada Uçuşuyor! Audi A4 Mart Ayı Fiyat Listesi Açıklandı! Bu Aya Özel İndirimler Havada Uçuşuyor!

kdv-indiriminin-kapsami-genisliyor-saglik-egitim-ve-konutta-da-indirim-olacak

Semte göre düzenleme yapılması gündemde

Hükümet benzer bir çalışma ile birlikte konut sektöründe de KDV düzenlemesi yapmak istiyor. Özellikle covid-19 saldığını başladıktan sonra yükselen kiralarım ve konut fiyatlarının bu düzenlemeden etkileneceği tahmin ediliyor. Aynı zamanda covid-19 salgını ile birlikte okulların veliler üzerindeki yükü de arttı. Eğitimde yapılacak olan bir KDV düzenlemesi ile birlikte bu yükün azaltılması gündemde. Konut sektöründe yapılacak olan KDV düzenlemesinin de ayrıca semte göre düzenleme yapılması da konuşulan konular arasında yer alıyor.