2021 yılı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destekleri içerisinde barınma destekleri en yüksek tutarlı destekler içerisinde bulunuyor. Vatandaşlar bakanlıktan barınma desteği çerçevesinde 40.000 TL'ye kadar destek kullanabiliyorlar. Peki 40.000 TL devlet desteği neden veriliyor? Aile Bakanlığı destek ödemeleri için hangi koşulları sağlamak gerekiyor? Başvurular nereye yapılacak?

Kendi evini inşaa etmek isteyen vatandaşlar için duyurulan başvuru koşulları, başvuru aşamaları ve başvuru inceleme sürecinde bakanlığın üzerinde durduğu konuları araştırdık. 2021 yılı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı desteklerinin içinde en yüksek tutarda sağlanan destek bu destek olmaktadır. Vatandaşlar bakanlıktan barınma desteği kapsamında 40.000 TL'ye kadar bu destekten faydalanabiliyorlar. Peki başvuru koşulları neler? Nereye ve Nasıl Başvuru Yapılır? 

Aile Bakanlığı'ndan Devlet Desteği Müjdesi!

Aile Bakanlığı tarafından duyurulan 2021 senesi devlet destekleri içerisinde en fazla ödeme gerçekleştirilen barınma desteğini almak için bütün inceleme süreçlerinin olumlu geçmesi gerekmektedir. Bakanlık ihtiyaç sahibi konumda olan ailelerin daha uygun şartlarda yaşamlarını sürdürebilmeleri adına 40.000 TL ödeme yapıyor.

Destekten Faydalanmak için Şartlar

Aile Bakanlığı tarafından sağlanan bu destekten faydalanabilmek için ailelerin zor durumda olmaları ve ihtiyaç sahibi olduklarını belgelemeleri gerekiyor. Aylık hane geliri yüksek olan, sosyal güvencesi olan, maddi durumu iyi düzeyde olan ailelere barınma desteği verilmez. 

Bakanlık destek ödemelerinden kimlerin faydalanabileceğine yönelik basın açıklamasında sağlanan desteklerden "Oturulamayacak düzeyde eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşamını sürdüren ihtiyaç sahibi kişilere evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım desteği, prefabrik ev yapım desteği ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni ya da nakdi olarak gerçekleştirilen desteklerdir" ifadelerinde bulundu.

Bu kapsamda 40.000 TL destek ödemesinden faydalanmak için sağlanması gereken bazı koşullar mevcut. İlk koşul barınma desteği gerçekleştirilecek ailenin ekonomik durumunun kötü, ihtiyaç sahibi olduğunun tespit edilmesi. Aynı zamanda destek için 18 yaşından büyük olan kişiler başvuruda bulunabilir. Ayrıca aylık hane geliri koşulu da bulunuyor. Hane içerisinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3'ünden daha az düzeyde olması gerekmektedir. 2021 senesi için ailede ki kişi başına düşen gelir düzeyi 850 TL'yi aşmamalı. Bir diğer istenen koşul ise tapu şartı. Hem ev yapım desteklerinde hem de onarım desteklerinde bakanlık arsanın tam hisseli tapusuna haiz olma koşulu aramaktadır.

Başvuru Nereye ve Nasıl Yapılır?

Aile Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen destek ödemelerinden yararlanacak olan vatandaşlara ev onarımlarında 20.000 TL, prefabrik ev yapımlarında 30.000 TL, betonarme ev inşaalarında ise 40.000 TL ödeme yapılmaktadır.

Ekonomik olarak zorluk yaşayan, sağlıksız koşullarda yaşamını sürdüren, ihtiyaç sahibi vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 40.000 TL'lik desteğinden yararlanmak istediklerinde başvurularını kendi yaşadıkları il ya da ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gerçekleştirecekler. Başvurular şahsen ve yazılı bir dilekçe ile olacak. Aileler barınma desteği için ilk başvurularında İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat edebilir, dilekçelerini verebilir ve başvuruda bulunabilirler.